ΠΑΟΚ: Άλωσε το Λαύριο με ανατροπή από το -14 και clutch Λοβ! (videos)

2022-01-30T17:55:04+00:00 2022-01-30T18:42:11+00:00.

30/Jan/22 17:55

Σε ένα πολύ μεγάλο “θρίλερ” στο Λαύριο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φύγει με ένα τεράστιο διπλό με 61-59 με ήρωα της τελευταίες στιγμής τον Λοβ που πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 23” πριν το τέλος.

Σε κακό φεγγάρι βρίσκεται η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μετρώντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στη Basket League και μάλιστα εντός έδρας με 61-59 από τον ΠΑΟΚ σε ένα πολύ κλειστό ματς που κυριολεκτικά κρίθηκε στο σουτ από τον Λοβ και από το άστοχο του Σμιθ στο τέλος του αγώνα.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 5-8 και παραμένει κοντά στην οκτάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ με 5 νίκες και 7 ήττες ανεβαίνει βαθμολογικά μετά από μία πολύ μεγάλη νίκη.

Επέστρεψε γρήγορα από το -14 ο ΠΑΟΚ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και προηγήθηκε από νωρίς με 13-7 (στο 4′) έχοντας καλό επιθετικό ρυθμό, ενώ το διατήρησε απέναντι σε έναν κάπως νωθρό ΠΑΟΚ και ήταν μπροστά με 21-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αύξησαν την ένταση που είχαν στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 11-3 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +14 (32-18 στο 14′) με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μετά τον τραυματισμό του Κακλαμανάκη σαν να “ξύπνησαν” και με τρομερή άμυνα αφήνοντας για 4′ λεπτά χωρίς πόντο το Λαύριο και με σερί 11-0 μείωσαν σε 32-29 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 32-31 και το σερί του ΠΑΟΚ να φτάνει το 13-0.

Από ανατροπή σε ανατροπή και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με το “Δικέφαλο” να παρουσιάζει εκ νέου καλή εικόνα στην άμυνα και παρότι επιθετικά είχε χάσει τον εξαιρετικό ρυθμό του αύξησε το προβάδισμα του σε 39-36 (στο 25′) με το Λαύριο να προσπαθεί να επανέλθει. O ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με +6 (44-38 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-0 και να προηγούνται με 48-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Σερέλη επέκτεινε το σερί της στο 14-0 και ανέβασε το προβάδισμα της στο +8 (52-44 στο 32′) και έγινε το φαβορί για τη μεγάλη νίκη. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κλείνοντας τη ρακέτα του και χτυπώντας στο ζωγραφιστό του Λαυρίου στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 10-1 ανέτρεψε στο σκορ σε 54-53 (στο 36′).

Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Λοβ δημιούργησε ένταση με τον Μουράτο και δέχθηκε τεχνική ποινή, αλλά ο ίδιος παίκτης έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ με 59-58. Ο Μουράτος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 59-59 και μετά από δική του άστοχη προσπάθεια ο Τζόουνς στο 39′ αστόχησε επίσης σε 0/2 βολές. Στα 23” ο Λοβ με ένα δύσκολο λέι απ έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 61-59 και του έδωσε προβάδισμα νίκης, ενώ στην τελευταία κατοχή ο Σμιθ αστόχησε και το Λαύριο ηττήθηκε!

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο καλάθι του Λοβ που έκανε το σκορ 61-59 για τον ΠΑΟΚ στα 23”, αλλά και στην εξαιρετική τελευταία άμυνα των φιλοξενούμενων η οποία δεν άφησε καθαρή επιλογή για σουτ στο Λαύριο.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Λοβ που πέρα από το νικητήριο καλάθι είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο ΝτιΛέο με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζόουνς με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 32-31, 48-44, 59-61.

Σερέλης: “Δεν είχαμε ψυχραιμία”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Λαυρίου στην ΕΡΤ:

Λυκογιάννης: “Το σημαντικό συστατικό της νίκης μας σήμερα είναι ότι ενωθήκαμε”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ:

“Νομίζω πως ο σημαντικό συστατικό της νίκης μας σήμερα είναι ότι ενωθήκαμε. Έχουμε πολύ καλές μονάδες, αρκετή ποιότητα και παρότι πολλά πράγματα δεν μας πήγαν καλά μέχρι σήμερα γιατί είχαμε πολλές ατυχίες, αρκετούς τραυματισμούς γι’ αυτό χάσαμε αρκετά παιχνίδια. Αυτό το αλλάξαμε σήμερα, προσεγγίσαμε το παιχνίδι αμυντικά, γιατί επιθετικά δεν είμασταν τόσο καλοί όπου χάσαμε πολλά αμαρκάριστα σουτ.

Δεν μπορέσαμε να βάλουμε και τις βολές σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, καταφέραμε να βάλουμε το καλάθι με τον Λοβ, παίξαμε μια εξαιρετική άμυνα στο τέλος γι’ αυτό πήραμε αυτή τη νίκη. Σίγουρα, όταν κερδίζεις ένα παιχνίδι και κυρίως εκτός έδρας, αλλάζει και το μομέντουμ της ομάδας αλλά και η ψυχολογία της”.

Για το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο: “Σίγουρα, αυτή η νίκη μας δίνει ψυχολογία για την συνέχεια. Θα τα δώσουμε όλα στα παιχνίδια αλλά και στο Κύπελλο για να πάρουμε την πρόκριση στο Final Four. Θα πρέπει να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά στις προπονήσεις, να βάλουμε και στο κλίμα τον καινούργιο παίκτη μας όπου θα μας βοηθήσει πολύ.

Κλείνοντας, θέλω να πω πως η ομάδα έχει μόνο έναν ξένο στα γκαρντ, γι’ αυτό θέλουμε να ενισχυθούμε σε αυτή την θέση και ευελπιστώ να τα πάμε καλύτερα στον δεύτερο γύρο”.