Απόλλωνας: Διπλό μισή παραμονή στη Νίκαια! (videos)

2022-01-30T17:48:29+00:00 2022-01-30T18:38:22+00:00.

30/Jan/22 17:48

Ο Απόλλωνας πέρασε εκωφαντικά από τη Νίκαια, επικρατώντας στο μεγάλο “ντέρμπι” παραμονής απέναντι στον Ιωνικό με 96-82.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Τεράστια νίκη για τον Απόλλωνα, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να περνάει από τη Νίκαια, επικρατώντας του Ιωνικού με 96-82.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας έκανε το 2-0 απέναντι στους Νικαιώτες και έχουν σοβαρό προβάδισμα για την παραμονή, ανεβαίνοντας παράλληλα στο 5-8. Από την άλλη ο Ιωνικός υποχώρησε στο 3-9.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Πατρινοί είχαν το προβάδισμα και παρά την προσπάθεια του Ιωνικού στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η συνέχεια ανήκε στον Απόλλωνα, ο οποίος έτρεξε, βρήκε σκορ και τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με όπλο την επίθεση, καθώς οι άμυνες είχαν δευτερεύοντα ρόλο. Το πρώτο δεκάλεπτο κάπως έτσι πήγε ψηλά, παρά το σοκ με τον Κολοβέρο και κάπως έτσι το τέλος της περιόδου βρήκε Ιωνικό και Απόλλωνα ισόπαλους με 25-25.

Οι πατρινοί βελτίωσαν την απόδοσή τους και πήραν ένα μικρό προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 στο 15’ (32-40). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 41-47.

Τα τρίποντα έκανα για τα καλά την εμφάνισή τους στο δεύτερο μισό, με τον Απόλλωνα να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και να δημιουργεί διψήφιες διαφορές υπέρ του. Ο Ιωνικός, έχοντας ξανά τον νεαρό Κολοβέρο στο παρκέ, παρά τα τα ράμματα, βρήκε λύσει κάπου εκεί και επέστρεψε, με το δεκάλεπτο να κλείνεις το 61-66.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει ρόλο οδηγού, με τον Ιωνικό να έχει θέματα, έχοντας σε κακή μέρα τον Νίκο Χουγκάζ, που αποτελεί βαρόμετρο. Μετά τα πρώτα λεπτά που οι Νικαιώτες πάλευαν, στη συνέχεια ο Απόλλωνας ξέφυγε. Η διαφορά παγιώθηκε ξανά πάνω από τους 10 με τα πάντα να τελειώνουν νωρίς. Τελικό σκορ 82-96 και μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα.

Παίκτης κλειδί:

Μα ΦΥΣΙΚΑ ο Γιώργος Τσαλμπούρης. Ο φόργουορντ/σέντερ του Απόλλωνα το έβλεπε… βαρέλι, έχοντας 30(!) πόντους με 7/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ενώ εκμεταλλεύτηκε άψογα την καλή δημιουργία των Δίπλαρου (12π., 8ασ.) και Μήτρου Λονγκ (17π., 7ασ.).

Πού κρίθηκε:

Το σερί του Απόλλωνα στο τέλος, καθώς οι Πατρινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και ξέφυγαν, τελειώνοντας τα όποια όνειρα αντροπής είχαν οι γηπεδούχοι. Επιπλέον τα τρίποντα αποτέλεσαν και τον μεγάλο σύμμαχο της ομάδας του Βετούλα, η οποία σούταρε με 50% (15/30).

Δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 10 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Κολοβέρος 10 (5/5 δίποντα), Τζέρμαν 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Αρσενόπουλος, Πάρκερ 23 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αθηναίου 2, Γόντικας 16 (7/13 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 10 (2), Λάνγκφορντ 2, Χουγκάς 2 (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές).

Απόλλωνας (Βετούλας): Τσαλμπούρης 30 (7/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 1, Ζούμπος, Δίπλαρος 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΛάφλιν, ΜακΛιν 15 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντέιβις 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτρου Λονγκ 17 (4/7 τρίποντα, ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμας 10 (5/5 δίποντα).

Βετούλας: “Σημαντικά τα 9 λάθη – Κοιτάμε την αγορά”

vetoulas

Ο Νίκος Βετούλας μίλησε για την μεγάλη νίκη του Απόλλωνα επί του Ιωνικού, με τον κόουτς των Πατρινών να στέκεται και στο ενδεχόμενο ενίσχυσης της ομάδας του.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Για την φάση της αποβολής του: “Ασυναίσθητα έπιασα τη μπάλα και δεν την άφησα να σκάσει κάτω. Κατάλαβα πως έτσι ήμουν για τα αποδυτήρια”.

Για το παιχνίδι: “Είναι σημαντικά τα μόλις 9 λάθη. Ο Μήτρου μας έχει δώσει ισορροπία και ξεκουράζει Δίπλαρο. Κομβικό είναι πως μετά την αποβολή μου τα παιδιά συγκεντρώθηκαν. Ίσως να ήταν καλό τελικά. Τρέξαμε ένα 8-0, ελέγξαμε τα ριμπάουντ και πήραμε τη νίκη”.

Για την σημασία της νίκης: “Δεν περίμενα να φτάσει τόσο ψηλά το σκορ. Μας φέρνει ισορροπία αυτή η νίκη και ελπίζω πως θα πετύχουμε τον στόχο μας. Είναι μεγάλη νίκη. Έχουμε στο 2-0 μια ομάδα με τους ίδιους στόχους. Πρέπει όμως να είμαστε σε εγρήγορση”.

Για το ενδεχόμενο ενίσχυσης: “Κοιτάμε την αγορά και αν βρεθεί κάποια λύση, η διοίκηση μας έχει δώσει το οκ”.

Σεγκούρα: “Ίσως να ενισχύσουμε την ομάδα”

Από πλευράς του Κούρο Σεγκούρα μίλησε για την ήττα, αλλά και την κατάσταση αναφορικά με τους Μόουζες και Χουγκάζ, οι οποίοι αναμένεται να αποχωρήσουν.

“Είχαμε πρόβλημα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Το βασικό είναι πως επιτρέψαμε ελεύθερα σουτ και τους επιτρέψαμε να νοιώσουν άνετα. Στο δεύτερο βελτιωθήκαμε, παλέψαμε, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Τώρα αρχίζει ο δεύτερος γύρος. Θα είναι μεγάλος γύρος και θα πρέπει να παλέψουμε. Έχουμε μερικά προβλήματα τραυματισμών. Ίσως να ενισχύσουμε την ομάδα”.

Για την αποχώρηση των Μόουζες και Χουγκάζ: Θα δούμε τι θα γίνει. Χτίζουμε όλη τη χρονιά και προσπαθούμε κάθε φορά να εντάξουμε τους νέους παίκτες. Θα ελέγξουμε την αγορά και θα κινηθούμε ανάλογα.