Λάρισα – Παναθηναϊκός: Την είδε και λαχτάρισε! (videos)

2022-02-06T17:55:37+00:00 2022-02-06T18:30:26+00:00.

06/Feb/22 17:55

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση για 30′ εκτός έδρας με τη Λάρισα “ξύπνησε” στο τέλος και με έναν ασταμάτητο Νεμάνια Νέντοβιτς πανηγύρισε το διπλό με 90-86 για τη Stoiximan Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χωρίς τους Παπαπέτρου – Έβανς παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο για σχεδόν 30′ λεπτά απέναντι στην ανεβασμένη αλλά σαφώς υποδεέστερη Λάρισα, όμως κατάφερε να γλιτώσει το “κάζο” δια χειρός Νέντοβιτς και χάρη στην άμυνα της στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 90-86.

Από εδώ και πέρα οι πράσινοι στρέφουν την προσοχή τους αρχικά στην Ευρωλίγκα όπου στις 11 Φεβρουαρίου θα ταξιδέψουν στη Λυών για ματς με τη Βιλερμπάν, ενώ στη συνέχεια υπάρχει το Final Four (18-20/2) του Κυπέλλου στο Ηράκλειο Κρήτης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 11-1 και ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή, ενώ η Λάρισα είδε το νικηφόρο σερί της να τερματίζεται και το ρεκόρ της να πέφτει στο 4-9.

Τρομερή Λάρισα στο πρώτο μέρος πήρε διψήφιο προβάδισμα κόντρα στον Παναθηναϊκό

Με τον Νέντοβιτς να ξεκινάει καλά με 8 πόντους ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-10 (στο 5′), αλλά η Λάρισα η οποία ήταν πολύ ανταγωνιστική με 8-0 σερί δια χειρός Μούντι προηγήθηκε με 17-14 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με το εντυπωσιακό 29-16 υπέρ των γηπεδούχων απέναντι σε ένα πραγματικά αγνώριστο “τριφύλλι”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο και έφτασε τα 6/7 με το σκορ να γίνεται 31-16 (στο 11′), ενώ οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Νέντοβιτς που μείωσε σε 39-28 (στο 15′). Ο Σέρβος γκαρντ έφτασε και τους 18 πόντους και μόνος του μείωσε σε 43-35 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-37  για Λάρισα (8/10 τρίποντα) και τον Μούντι να κάνει ότι θέλει τους πράσινους με 14 πόντους και 3 ασίστ.

“Ξύπνησε” και το γύρισε στο τέλος από το -19 ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λάρισα ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κάνουν νέο σερί 6-0 και να “εκτοξεύουν” τη διαφορά για πρώτη φορά στους 19 (56-37 στο 22′) με έναν Παναθηναϊκό που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Oι φιλοξενούμενοι με τον Νέντοβιτς να έχει πλέον 25 πόντους και με λίγη βοήθεια από Ουάιτ αντέδρασαν και μείωσαν σε 56-46 με σερί 9-0 (στο 24′). Ο Σαντ-Ρος με προσφορά σε άμυνα και επίθεση μείωσε σε 59-51 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-56 και στους πράσινους να καλούνται σε ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νέντοβιτς βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 68-66 (στο 32′) με επιμέρους σκορ 10-2, αλλά χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ με το ματς να έχει γίνει πλέον ιδιαίτερα σκληρό.  Στο 33ο λεπτό ο Σέρβος παικταράς ισοφάρισε σε 71-71 με το 7ο του τρίποντο φτάνοντας τους 37 (!) σε ένα πραγματικό one man show, ενώ ο Οκάρο Ουάιτ έκανε το σκορ 73-71 δίνοντας το πρώτο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο ματς.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε η Λάρισα δεν άφηνε τους πράσινους να ξεφύγουν και με τον Μάριτς μείωσε σε 78-77, όμως ένα καλάθι του Παπαγιάννη και 1/2 βολές του Ουάιτ έδωσαν στον Παναθηναϊκό καθοριστικό προβάδισμα 4 πόντων (82-78 στο 38′). Στο 39ο λεπτό Παπαγιάννης και Σαντ-Ρος “καθάρισαν” το ματς κάνοντας το σκορ 85-79, με τους πράσινους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη στο φινάλε με 90-86.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός σκόραρε 34 πόντους και ανέτρεψε πλήρως το -10 του 30′ με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς, αλλά και την άμυνα του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σε μία από τις κορυφαίες στιγμές της καριέρας του με 38 πόντους (8/14 τρίποντα, 5/6 δίποντα) και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90