Άρης: Επιβίωσε στο ΘΡΙΛΕΡ με τον Ιωνικό!

2022-02-13T17:56:47+00:00 2022-02-13T18:44:13+00:00.

13/Feb/22 17:56

Ο Άρης έμεινε ζωντανός στο μεγάλο θρίλερ απέναντι στον Ιωνικό και πήρε τη νίκη με 79-75, η οποία του δίνει μια τεράστια βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας στην Stoiximan Basket League.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

ΜΕΓΑΛΟ ματς είχαμε ανάμεσα στον Άρη και τον Ιωνικό, με τους Θεσσαλονικείς να τα καταφέρνουν στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη με 79-74.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όπου ο Άρης, μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ, έβγαλε τις κρίσιμες άμυνες στο 39ο λεπτό και έφτασε έτσι σε μια σπουδαία νίκη, που τον ανεβάζει στο 6-8. Από την άλλη ο Ιωνικός πάλεψε, όμως δεν τα κατάφερε, υποχωρώντας στο 3-11.

Ο Κάουαν με 25 ήταν ο κορυφαίος, ενώ από 13 είχαν οι Ουίλιαμς και Χάνλαν.

Για τον Ιωνικό, ο Χάμιλτον είχε 23 στο ντεμπούτο του, όμως έχασε το κρίσιμο τρίποντο λίγο πριν το τέλος, ενώ 17 πρόσθεσε ο Κολοβέρος.

Η εξέλιξη:

Ο Άρης, μετά το αρχικό 7-8, βρήκε την ευκαιρία να γκαζώσει και να πάρει τον έλεγχο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-11. Η δεύτερη περίοδος όμως ήταν κάτι διαφορετικό.

Ο Ιωνικός μπήκε και πάλι στο ματς και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (26-25, 16’), ενώ οι Νικαιώτες, με όπλο την άμυνά τους, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 31-34.

Η καλή άμυνα που προαναφέραμε πήγε… περίπατο στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και πήρε τον έλεγχο, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσε 30(!) πόντους σε αυτή την περίοδο! Έτσι, το σκορ στο 30’ ήταν 61-52.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ιωνικός έτρεξε ένα εντυπωσιακό 0-12, παίρνοντας έτσι τον έλεγχο της αναμέτρησης (61-64, 32’). Ο Άρης αντέδρασε και το παιχνίδι συνέχισε έτσι μέχρι το 38’ (75-75). Ο Κάουαν έκανε το 77-75, ο Χάμιλτον έκανε airball στην επίθεση και ο Τζούστον έκανε το 79-75. Με αυτό τον τρόπο ο Άρης πήρε τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ιωνικό με 79-75.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 71-75 στο 37′ ο Άρης έπαιξε άμυνα για… σεμινάριο, τελειώνοντας το παιχνίδι με ένα σερί 8-0.