Ασταμάτητος ο Κολοσσός στη Ρόδο, νίκησε και τον Άρη (videos)

2022-03-05T17:59:21+00:00 2022-03-05T18:40:06+00:00.

05/Mar/22 17:59

kolossos_aris

Ο Κολοσσός πήρε ακόμα μία σημαντική νίκη στην Stoiximan Basket League, αυτή τη φορά κόντρα στον Άρη με 77-64.

Δεν χάνει στη Ρόδο!

Ο Κολοσσός κέρδισε και τον Άρη στο ”σπίτι” του με 77-64, για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, έχοντας μόλις μία ήττα σε 8 εντός έδρας ματς.

Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο, αλλά είδαν τους Ροδίτες να επιστρέφουν και να μην χάνουν ξανά το προβάδισμα, παρά το επιθετικό πρόβλημα στη τελευταία περίοδο, μέχρι το 38′.

Ο Μομίροφ έβαλε το μεγάλο τρίποντο, που χρειαζόταν ο Κολοσσός, για το 10-5 στο πρωτάθλημα, την ώρα που οι ηττημένοι έμειναν στις 6 νίκες σε 15 ματς.

Όλα τα λεφτά ο Μίλερ για τους νικητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τιλί, δεν ήταν αρκετοί οι Κάουαν και Χάνλαν για τον Άρη, που είχε πολλές απουσίες, μεταξύ αυτών και τον Κέλι.

Μάλιστα, δεν έλειψαν και οι ωραίες εικόνες, καθώς ο φροντιστής του Κολοσσού, Βασίλης Μπακίρης, δεν έχασε το παιχνίδι της ομάδας του, ακόμα και την ημέρα του γάμου του και βρέθηκε στο γήπεδο μαζί με τη γυναίκα του, αμέσως μετά την εκκλησία!

Στο ματς του πρώτου γύρου για την 3η αγωνιστική, ο Κολοσσός είχε πάρει το ”διπλό” στη Θεσσαλονίκη με 81-85. Για την 17η αγωνιστική, ο Κολοσσός φιλοξενείται από τον Ιωνικό (12/5), ενώ ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ (13/5).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά και έκανε γρήγορα το 9-4, με Ποτ και Μίλερ. Η αντίδραση του Άρη δεν άργησε, για το δικό του προβάδισμα με 13-15 με μπροστάρη τον Χάνλαν, με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για σχεδόν 2′.

Το ματς άλλαξε για λίγο, όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 9 (20-29), με τον Καμάρα να κάνει την διαφορά. Ο Ουίλιαμς βοήθησε τους Ποτ-Μίλερ και έτσι οι Ροδίτες έκαναν το comeback, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ τους με 34-32.

Το ματς έγινε ακόμα πιο ωραίο στη τρίτη περίοδο, με τον Κολοσσό να κάνει το 54-44 (από 45-42), πριν ο Κάουαν μειώσει ξανά σε 57-51, αν και ο Άρης είχε 3 χαμένες βολές σε εκείνο το διάστημα. Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός μπήκε στη τέταρτη περίοδο με +6 (58-52).

To 64-54 έμεινε για σχεδόν 3′, με τον Άρη να μειώνει σε 67-62, την ώρα που ο Κολοσσός είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Και οι Θεσσαλονικείς, όμως, δεν το εκμεταλλεύτηκαν επαρκώς, με τον Μομίροφ να βάζει το τρίποντο της νίκης στο -1:35′ (72-62), για το τελικό 77-64.

Πού κρίθηκε: Ο Άρης μείωσε σε 67-62, αλλά ο Μομίροφ έβαλε το μεγάλο σουτ, που χρειαζόταν ο Κολοσσός στο -1:35′ (72-62).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίλερ είχε 17 πόντους-11 ριμπάουντ, με τον Μομίροφ να προσθέτει 14 και τους Ουίλιαμς-Ποτ από 10. Ο Κάουαν είχε 24 πόντους και ο Χάνλαν 20 για τον Άρη, δεν ήταν όμως αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-32, 58-52, 77-64

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροφ 14, Ουίλιαμς 10, Μίλερ 17, Χατζηδάκης 4, Ποτ 10, Ξανθόπουλος 1, Πράπας, Μαργαρίτης 5, Τιλί, Φλόιντ 8, Σλαφτσάκης 8

Άρης (Καστρίτης): Τζουίνστον 2, Κάουαν 24, Καμάρας 9, Νετζήπογλου 2, Χάνλαν 20, Καβάλες, Πουλιανίτης, Πετανίδης, Λόκετ 5, Κώττας 2

Ηλίας Καντζούρης: ”Δεν έχω καταλάβει γιατί δεν είναι μαζί μας ο Τιλί”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Δεν είχα σκοπό να μιλήσω για μπάσκετ την στιγμή, που υπάρχει πόλεμος σχεδόν δίπλα μας και σκοτώνονται αθώοι άνθρωποι. Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται όλο αυτό.

Είμαστε εκτός ρυθμού, όπως όλες οι ομάδες μετά την διακοπή, είχαμε αρκετά προβλήματα. Δεν έχω καταλάβει γιατί μετά από τέσσερις εβδομάδες και με δύο ράμματα, ο Τιλί δεν είναι μαζί μας. Θα το δούμε τις επόμενες ημέρες. Είχε κάποια μόλυνση, θα δούμε τι θα γίνει. Δεν υπάρχει τίποτα πονηρό. Πρέπει να βρούμε ρυθμό»

Γιάννης Καστρίτης: ”Ξέραμε ότι είμαστε λίγοι”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Ξέραμε ότι είμαστε λίγοι, μείναμε ακόμα λιγότεροι με την απουσία του Ουίλιαμς, έπαιξαν ασθενείς ακόμα δύο παίκτες. Θέλαμε να προετοιμάσουμε το παιχνίδι απέναντι σε μια εξαιρετική και καλοδουλεμένη ομάδα. Παλέψαμε ως ένα σημείο, μετά δεν αντέξαμε όμως.

Ήμασταν ουσιαστικά οκτώ άτομα που είναι επιβαρυμένα στην προπόνηση και σε λεπτά συμμετοχής. Χάσαμε και αρκετές βολές στο τρίτο δεκάλεπτο, θα ήμασταν πιο κοντά, δίκαιη η νίκη του Κολοσσού»