ΠΑΟΚ: Θριάμβευσε στο Ιβανώφειο και… βύθισε ακόμα περισσότερο τον Ηρακλή! (videos)

2022-03-05T21:31:26+00:00 2022-03-05T22:02:50+00:00.

05/Mar/22 21:31

Ο ΠΑΟΚ σε ένα δραματικό ντέρμπι στο Ιβανώφειο με μεγάλη διακοπή στο ημίχρονο κέρδισε τον Ηρακλή σχετικά εύκολα στο τέλος με 84-73 και συνέχισε το εκτός έδρας νικηφόρο σερί του στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με εξαίρεση ένα μέρος της πρώτης και της τρίτης περιόδου επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της σε σχέση με τον Ηρακλή και έφυγε θριαμβεύτρια από το Ιβανώφειο με 84-73 σε ένα ματς που λόγω υπεραριθμίας φιλάθλων άργησε να ξεκινήσει για πολλή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπημένο ρεκόρ 7-7 και μπήκε στην οκτάδα της κατάταξης μετρώντας τρία σερί διπλά, ενώ ο Ηρακλής με 3 νίκες και 11 ήττες και έχοντας να νικήσει από το Δεκέμβριο παραμένει ουραγός.

Σημαντικό προβάδισμα χάρη στο καλό του δεύτερο ο ΠΑΟΚ

Ντέρμπι ήταν από νωρίς η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Ηρακλή να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 13-12 (στο 6′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 18-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 19-18 με τους Τζόουνς – Λοβ να έχουν 12 πόντους μαζί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν σαφώς καλύτερη και με επιμέρους σκορ 14-9, 11/23 και περιορίζοντας τα λάθη της ανέτρεψε το σκορ σε 32-28 (στο 15′). Oι γηπεδούχοι δεν έλυναν τα αμυντικά τους προβλήματα και παρέμεναν πίσω στο σκορ (36-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-32.

Πάλεψε ο Ηρακλής, αλλά το καθάρισε ο ΠΑΟΚ στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω υπεραριθμίας στις εξέδρες, αλλά ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 15-7 ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε με 47-46 (στο 25′) με 3/4 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν και πάλι το ρυθμό και με δικό τους επιμέρους σκορ 7-2 πέρασαν μπροστά με 53-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Ρίβερς με προσωπικούς πόντους μετά από επιθετικά ριμπάουντ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ στο +12 (70-58 στο 34′) και τον έχρισε φαβορί για τη νίκη μετά από επιμέρους σκορ 11-4. Ο Τολιόπουλος με 3/3 μεγάλα τρίποντα έκανε το σκορ 80-64 στο 37ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι “αγκάλιασαν” τη νίκη.

Στο 39′ ο Ηρακλής ήταν πίσω στο σκορ με 80-71 με σερί 7-0, αλλά στο φινάλε ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη στο εκτός έδρας ντέρμπι με 84-73 και συνεχίζει την προσπάθεια για είσοδο στην οκτάδα.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 21-10 πήρε προβάδισμα 16 πόντων (80-64) στο 37ο λεπτό και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική συμβολή είχε ο Τολιόπουλος με 14 πόντους και 4 ασίστ και ο Λοβ με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-39, 54-59, 73-84.

Λυκογιάννης: “Σπουδαία νίκη σε εχθρικό περιβάλλον”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ:

“Είναι  μια σπουδαία νίκη, η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας, και σε δύσκολη έδρα με εχθρικό περιβάλλον. Η διακοπή στο ημίχρονο βοήθησε τον Ηρακλή, ενώ πριν εμείς είχαμε το momentum. Είχαμε όμως καθαρό μυαλό, θέληση και κερδίσαμε δίκαια”.

Μέξας: “Είμαστε μία νέα ομάδα και αυτό το πληρώσαμε”

Αναλυτικά τι είπε ο κόουτς του Ηρακλή:

“Είμαστε μία νέα ομάδα και αυτό το πληρώσαμε. Είχαμε πολλούς καινούριους παίκτες μαζί. Δεν παίξανε αυτό που περιμέναμε και μπορούν και δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο αμυντικό κομμάτι. Εάν προσαρμοστούν όλα τα νέα παιδιά στο παιχνίδι της ομάδας θα είμαστε καλύτεροι. Δώσαμε τα σουτ στον ΠΑΟΚ, βρήκαν ρυθμό και το κάναμε ακόμα πιο δύσκολο”.