Άρης: Με εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο “καθάρισε” την ΑΕΚ! (videos)

2022-03-13T17:44:03+00:00 2022-03-13T18:06:48+00:00.

13/Mar/22 17:44

Ο Άρης με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο το “Nick Galis Hall” κέρδισε την ΑΕΚ με το εντυπωσιακό και άνετο 91-73 και την “έπιασε” στη βαθμολογία (7-9 ρεκόρ) παίρνοντας και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας στο φινάλε της regular season της Stoiximan Basket League.

Για τρία δεκάλεπτο το ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη ήταν κλειστό με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας για αρκετή ώρα, όμως οι γηπεδούχοι του Γιάννη Καστρίτη με ένα ξέσπασμα και σερί 14-0 σε 4′ λεπτά στην τέταρτη περίοδο “καθάρισαν” το ματς και κέρδισαν την “Ένωση” του Στέφανου Δέδα με 91-73.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 7-9 και παραμένουν εντός οκτάδας που οδηγεί στα playoffs της Stoiximan Basket League, ενώ ο Άρης έχει και το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο φινάλε της κανονικής περιόδου υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του 64-63 στην Αθήνα.

Υψηλό σκορ και από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Δυνατά ξεκίνησε ο Άρης και με τους Νετζίπογλου και Κώττα προηγήθηκε με 7-0 (στο 2′), αλλά η ΑΕΚ με σερί πόντους του Μαυροειδή μείωσε σε 15-11 (στο 5′). Η “Ένωση” βρήκε ρυθμό και μετρώντας 4/7 τρίποντα προηγήθηκε με 25-19 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 30-22!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασε και φτάνοντας στα 7/12 τρίποντα (!) έκανε εντυπωσιακό σερί 12-0 και ανέτρεψε το -8 σε +4 (34-30 στο 14′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στο σκορ και την ΑΕΚ πίσω με το οριακό 44-41.

Το “καθάρισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει και πάλι δυνατά και με τους Νετζίπογλου – Κάουαν να φτάνουν τους 12 και 11 πόντους έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (50-41 στο 22′). Η “Ένωση” αντέδρασε και με τον Παππά να βρίσκει ρυθμό (14 πόντους) μείωσε σε 56-53 (στο 27′) με επιμέρους σκορ 12-6. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 62-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξεκίνησε κάνοντας λάθη στην επίθεση και ο Άρης εκμεταλλευόμενος το κακό αμυντικό της transistion έκανε γρήγορο και εντυπωσιακό σερί 14-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 17 πόντους (76-59 στο 34′) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη.

Στο 37ο λεπτό η διαφορά πήγε και στο +23 (85-62) με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να παρουσιάζει πολύ κακή εικόνα και στο φινάλε ο Άρης πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 91-73.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Άρης μπήκε προηγούμενος με 62-59 και κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 σε 4′ λεπτά προηγήθηκε με 76-59 στο 34′ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζούστον ήταν εντυπωσιακός με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Νετζίπογλου με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Κάουαν με 21 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73

Δέδας: “Καταρρεύσαμε στην τέταρτη περίοδο”