Το Περιστέρι με clutch Μωραΐτη πήρε το “θρίλερ” με τον ΠΑΟΚ (videos)

2022-03-19T17:26:13+00:00 2022-03-19T17:52:21+00:00.

19/Mar/22 17:26

peristeri_paok

Ο ΠΑΟΚ πήγε για μία τεράστια ανατροπή, αλλά το Περιστέρι πήρε τη νίκη στο τέλος με clutch Μωραϊτη (68-67), για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το ντέρμπι στο Περιστέρι!

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία φοβερή τέταρτη περίοδο, επιστρέφοντας από το -14, αλλά στο τέλος ”μίλησε” ο Μωραϊτης, για το 68-67.

Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 57-45 σε 57-61 αλλά δεν βρήκαν σκορ στα τελευταία 74”, την ώρα που ο Μωραϊτης έβαλε την υπογραφή του με πέντε σερί πόντους στο τέλος και συνολικά 12.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 8-8, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στο 7-8. Δεν έλειψαν και τα παράπονα από τους τελευταίους, όσον αφορά την διαιτησία.

Πιο συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ ”φωνάζει” για το πέμπτο φάουλ του Τζόουνς, αλλά και το επιθετικό που χρεώθηκε ο Λοβ στο +4 της ομάδας του. Όσο για τον πρώτο, αυτό ήταν το τελευταίο του ματς με τον ΠΑΟΚ.

Στο ματς του πρώτου γύρου, το Περιστέρι είχε πάρει τη νίκη με 86-87. Για την 19η αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (28/3), ενώ ο ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό (26/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο εύστοχος και να παίρνει το προβάδισμα, από το αρχικό 10-4. Το Περιστέρι προσπάθησε και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά (10-15), για το 18-21 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στη συνέχεια. Είδαν τον ”Δικέφαλο” να κάνει το 26-27 και είχε την καλύτερη απάντηση. Αυτή ήταν ένα σερί 15-0 (41-27), με τον Σαλούστρο να έχει 2/3 τρίποντα και συνολικά η ομάδα του 3/4, για το 41-30 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό ίδιο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σημαντικά το σκορ στους 6 (47-41), όμως το Περιστέρι δεν πτοήθηκε και με σημαντικές βοήθειες από τον Χρηστίδη, πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά, για να κλείσει τη περίοδο στο 57-47.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα 0-14 μέχρι το 35′ (0-16 από το 57-45) για την ολική ανατροπή (57-61), με τον Τζόουνς. Το Περιστέρι χρειάστηκε 6:19′ για να σκοράρει, ακόμα κι έτσι όμως, έκανε το 65-65. Ο Γκριν έκανε το 65-67, ο Μωραϊτης ισοφάρισε (67-67), με τον πρώτο να αστοχεί σε τρίποντο.

Ο Μωραϊτης έκανε το ίδιο, ο Γκρέι, όμως, ήταν εκεί για το μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ, με τον Έλληνα γκαρντ να κερδίζει το φάουλ στο -2,1”. Ευστόχησε στη δεύτερη βολή (67-68), με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει σκορ, αφού ο Λοβ αστόχησε, με τη νίκη να πηγαίνει στο Περιστέρι με 68-67.

Πού κρίθηκε: Ο Μωραϊτης αστόχησε και ο Γκρέι πήρε το ριμπάουντ στο -10”, με τον πρώτο να κερδίζει το φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση, για το τελικό σκορ με 1/2 βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μωραϊτης είχε 12 πόντους-10 ασίστ-6 ριμπάουντ και τους πέντε τελευταίους πόντους της ομάδας του. Ο Χρηστίδης πρόσθεσε 11 και ο Σαλούστος 10 για τους νικητές. Δεν ήταν αρκετοί για τον ΠΑΟΚ οι Γκρι και Τζόουνς με 15 πόντους-5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67

Περιστέρι (Τόμιτς): Μωραϊτης 12, Χρυσικόπουλος 5, Κατσίβελης 3, Μπράουν 6, Γκρέι 8, Μπιλάλης, Κόζι 2, Αγκμπελίς, Πέτεγουεϊ 4, Γκιέλο 7, Χρηστίδης 11, Σαλούστρος 10

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 4, Λοβ 12, Μάντζαρης, Τζόουνς 15, Γιάνκοβιτς 8, Λι 1, Γκριν 15, Χριστοδούλου, Καμαριανός, ΝτιΛέο 8, Καμπερίδης, Τολιόπουλος 4