Ανάσανε το Λαύριο που “λύγισε” τον Άρη! (videos)

2022-03-19T18:05:24+00:00 2022-03-19T19:24:55+00:00.

19/Mar/22 18:05

Το Λαύριο με ανατροπή από το -7 στο 36′ εντός έδρας κόντρα στον Άρη πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 68-64 και ελπίζει βάσιμα για την πρόκριση του στα playoffs κερδίζοντας μάλιστα τον συγκεκριμένο αντίπαλο για τέταρτο σερί ματς την τελευταία διετία!

Μπορεί ο Άρης των 9 παικτών rotation να “άγγιξε” το μεγάλο διπλό στο Λαύριο προηγούμενος με +7 στο 36ο λεπτό του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι του Χρήστου Σερέλη με πρωταγωνιστές τους Μουράτο – Βον έκαναν μία σπουδαία ανατροπή και “έκλεψαν” στο φινάλε την πολύ σημαντική νίκη με 68-64.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 6-10 και ελπίζει βάσιμα για οκτάδα, ενώ ο Άρης που έχει 7-10 ρεκόρ σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Λαύριο θα βρεθεί σε μειονεκτική θέση έχοντας ηττηθεί και στα δύο ματς.

Ισοπαλία με ανατροπή από το -9 ο Άρης

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και με 8 προσωπικούς πόντους του Βον προηγήθηκε με 13-8 (στο 6′). Τα λάθη των ομάδων ήταν πολλά (4-4), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά με 17-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Άρη να μειώνει σε 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-1 και συνολικά 5/11 τρίποντα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (27-19 στο 13′). Με τον Κάουαν να φτάνει τους 9 πόντους ο Άρης μείωσε σε 31-28 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 36-36.

Το έκανε “θρίλερ” στο τέλος το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τις επιθέσεις να μην λειτουργούν καθόλου καλά με τον Άρη να προηγείται με 43-42 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 48-46 και όλα να κρίνονται στο τελευταίο κομμάτι του ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένοι και με επιμέρους σκορ 12-3 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (58-51) στο 36ο λεπτό και έγιναν το φαβορί για τη νίκη.  Δύο λεπτά πριν το φινάλε το Λαύριο μείωσε σε 60-57 και πάλευε για τη μεγάλη ανατροπή, ενώ στο 1:30 ο Μουράτος με 1/2 βολές μείωσε ακόμα περισσότερο σε 60-58 και λίγο μετά με κλέψιμο και καλάθι και φάουλ στο αιφνιδιασμό έφερε πάνω κάτω το ματς κάνοντας το σκορ 61-60!

Ο Κάουαν με 2/2 βολές έκανε το 62-61 για τον Άρη, όμως ο Βον μετά από ασίστ του Μουράτου στα 34” με καλάθι και φάουλ έδωσε το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους με 64-62. Οι κίτρινοι αστόχησαν στην κρίσιμη επίθεση και ο Μουράτος με 2/2 βολές στα 16” σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (66-62) την οποία πήρε στο τέλος με 68-64.

Που κρίθηκε: Στο 36′ ο Άρης προηγήθηκε με 58-51, αλλά δεχόμενος επιμέρους σκορ 15-4 σε περίπου 3:30 λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 66-62 στα 16” πριν το τέλος και έχασε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μουράτος με 15 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ήταν καθοριστικός, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Βον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64.

Σερέλης: “Είχαμε τεράστια θέληση”