ΑΕΚ: Εύκολα τον Ιωνικό με απολαυστικό Κολόμ! (videos)

2022-03-19T20:45:46+00:00 2022-03-19T22:48:56+00:00.

19/Mar/22 20:45

colom_aek

Η ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κιμ Κολόμ κέρδισε πολύ εύκολα στο κλειστό των Λιοσίων τον ουραγό της Stoiximan Basket League Ιωνικό με 92-75.

Σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε η ομάδα του Στέφανου Δέδα η οποία με ηγέτη τον έμπειρο Ισπανό playmaker έκανε ότι ήθελε και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης στα Λιόσια τον Ιωνικό, προηγήθηκε ακόμα και με +27 και στο τέλος πανηγύρισε τη όγδοη νίκη της στη Stoiximan Basket League με 92-75.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 8-9 και οδεύει ολοταχώς για την πρώτη εξάδα της κατάταξης, ενώ ο Ιωνικός που έχει να νικήσει από τις 6 Νοεμβρίου (εκτός με Λαύριο) και μετράει 9 σερί ήττες είναι ουραγός μαζί με τον Ηρακλή με 3-13.

Με άνεση από νωρίς μπροστά η ΑΕΚ

“Ζεστή” ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά (16-6 στο 5′) και έχοντας 6/8 σουτ. Ο Ιωνικός μείωσε σε 18-15 (στο 8′) με επιμέρους σκορ 9-2 και η πρώτη περίοδος έληξε με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η “Ένωση” με τρίποντα των Κολόμ – Χάμερ αύξησε για πρώτη φορά το προβάδισμα της στο +11 (34-23 στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι αν και πάλευαν στην άμυνα και επιτίθονταν στη ρακέτα επιθετικά δεν μπορούσαν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά (41-32 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να προηγείται με 47-32, αλλά να δέχεται σερί 7-0 (47-39).

Το “καθάρισε” στην τρίτη περίοδο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με την ομάδα του κόουτς Δέδα να βρίσκει ρυθμό κυρίως και πάλι με τον Κολόμ και με επιμέρους σκορ 17-7 να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της στο +18 (64-46 στο 26′). Ο Ιωνικός βρέθηκε και στο -22 (71-49 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 73-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το “πάρτι” τω γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Ιωνικό να έχει καταρρεύσει και να είναι πίσω με 79-52 (στο 32′). Στο 36ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 23 (86-63) με τη ΑΕΚ να έχει χαλαρώσει, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 92-75.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ μπήκε προηγούμενη με 47-39 και με επιμέρους σκορ από το 20 μέχρι και το 29′ 24-10 προηγήθηκε με 71-49 και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κολόμ ήταν απολαυστικός με 24 πόντους (6/7 τρίποντα) και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Χάμερ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75.