Παναθηναϊκός: Πήρε φωτιά στο 3ο δεκάλεπτο κι έκανε τα δύσκολα, εύκολα με Κολοσσό (videos)

2022-03-20T15:45:12+00:00 2022-03-20T16:17:08+00:00.

20/Mar/22 15:45

Ο Παναθηναϊκός, κάνοντας ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό στη Ρόδο με 88-64 και έδειξε να αφήνει πίσω του την ήττα από τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Κάνοντας την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Ρόδο με 88-64 και παρέμεινε πρώτος στην κατάταξη της Stoiximan Basket League με 15-1.

Ο Κολοσσός πάλεψε και στο πρώτο μισό ήταν μπροστά (40-33), όμως το απίτευτο 11-34 του τρίτου δεκαλέπτου έφερε τούμπα το ματς και τα πάντα τελείωσαν πολύ πριν τη κόρνα της λήξης.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σταμάτησε στους 27 πόντους έχοντας 4/11 τρίποντα και 6/8 δίποντα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μέικον και 15 ο Ουάιτ.

Ο Φλόιντ ήταν ο κορυφαίος του Κολοσσού με 19, ενώ 15 είχε ο Χατζηδάκης.

Η εξέλιξη:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς, όμως μετά το 3-10 (3’), η κατάσταση άλλαξε. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με τον Φλόιντ και τον Χατζηδάκη, μπαίνοντας για τα καλά μέσα στο παιχνίδι και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-18.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Κολοσσό. Οι Ροδίτες με όπλο την άμυνα έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό και πήραν τον έλεγχο, πηγαίνοντας μάλιστα στο ημίχρονο με το υπέρ τους 40-33. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός ξύπνησε!

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τον Νέντοβιτς να κάνει ΤΡΟΜΕΡΑ πράγματα, έφεραν τούμπα το ματς! Μάλιστα, με όπλο τα τρίποντα (7 στην περίοδο) έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-67!

Το τέταρτο δεκάλεπτο όπως καταλαβαίνετε ήταν διαδικαστικό, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 64-88 και παρέμεινε πρώτος στην κατάταξη της Stoiximan Basket League.

Πού κρίθηκε:

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το σημείο – κλειδί της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα επιμέρους 34-11 και να φέρνει τούμπα το παιχνίδι, έχοντας 7/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Παίκτης κλειδί:

Για ακόμα μια φορά ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε την διαφορά με 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 7 (1), Σλαφτσάκης, Ποτ 9 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Φλόιντ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Χατζηδάκης 15 (6/10 δίποντο, 3/3 βολές)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουάιτ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 27 (6/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαντ-Ρος 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Έβανς, Μαντζούκας