Προμηθέας: Κυρίαρχος στο ντέρμπι με Απόλλωνα και αφεντικό της Πάτρας! (videos)

2022-03-20T17:39:22+00:00 2022-03-20T18:12:47+00:00.

20/Mar/22 17:39

Ο Προμηθέας Πάτρας υποδέχθηκε τον Απόλλωνα και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του επικρατώντας εύκολα με 80-60 αποδεικνύοντας ότι είναι το αφεντικό της πόλης.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν καλύτερη από τον Απόλλωνα σχεδόν και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης στο “Δημήτρης Τόφαλος” και πανηγύρισε το 2/2 κόντρα στους συμπολίτες της στη Stoiximan Basket League και τη 10η νίκη της φέτος με το δίκαιο 80-60.

Πλέον ο Προμηθέας με ρεκόρ 10-4 οδεύει ολοταχώς για την τρίτη θέση της κατάταξης, ενώ ο Απόλλωνας με 7 ήττες στα τελευταία 8 ματς έχει ρεκόρ 5-11 και βρίσκεται εκτός οκτάδας, αλλά και δύο νίκες πάνω από τη θέση που οδηγεί στην Α2.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Προμηθέας με “πάρτι” στη ρακέτα

Ανοιχτό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του κάτι που βοήθησε τον Προμηθέα να προηγηθεί με 14-10 (στο 5′). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου με 7/7 δίποντα και πρωταγωνιστές τους Γκραντ – Γκάντι προηγήθηκε με 23-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει το ρυθμό τους μέσα από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 9-2 “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +14 (34-20 στο 14′). Η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί σε διψήφια επίπεδα (40-27 στο 17′) παρά τις προσπάθειες του Απόλλωνα να μειώσει, αφού η ρακέτα του ήταν τελείως ανοχύρωτη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-33 και τους γηπεδούχους να έχουν 17/20 δίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να προηγείται ακόμα και με +17 (51-34 στο 24′) και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αντιδράσουν και να βρουν λύσεις. Με τον Γκραντ να φτάνει τους 19 πόντους το σκορ στο 28ο λεπτό έγινε και 59-40 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να βρίσκεται πίσω με 61-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και η άμυνα ζώνης του Απόλλωνα δεν έκανε τη διαφορά με το σκορ να είναι 71-49 στο 34ο λεπτό. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 76-57 και στο φινάλε πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 80-60.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ήδη ο Απόλλωνας ήταν πίσω στο σκορ με -13 (46-33) και σκοράροντας μόλις 7 πόντους σε 10′ λεπτά βρέθηκε και στο -21 (61-40) στο 30′ μην μπορώντας να επιστρέψει στη συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκραντ κυριάρχησε στη ρακέτα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Αγραβάνης ήταν ξανά πρωταγωνιστής με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ και καλός και ο Γκάντι με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-33, 61-40, 80-60.

Ζούρος: “Δεν είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στην ΕΡΤ:

“Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Δεν είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Δεν είχαμε ρυθμό και συγκέντρωση, δεν παίξαμε άμυνα όπως θέλουμε, δε ρολάραμε στην επίθεση. Πρέπει να τα διορθώσουμε για να εμφανιστούμε καλύτεροι.

Κάθε νίκη είναι σημαντική . Ο Προμηθέας έχει μάθει να δουλεύει σε κάθε ματς για να κερδίζει. Έχουμε πολλά προβλήματα να διαχειριστούμε, με τραυματισμούς”.