ΑΕΚ: Με Κούρο Σεγκούρα μεγάλη νίκη στη Ρόδο (videos)

2022-03-27T17:01:58+00:00 2022-03-27T17:49:49+00:00.

John Rammas

27/Mar/22 17:01

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί του Κολοσσού (62-65) στη Ρόδο για τη 19η αγωνιστική στη Stoiximan Basket League στο ντεμπούτο του Κούρο Σεγκούρα στον “κιτρινόμαυρο” πάγκο.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Η ΑΕΚ, που μάτσαρε και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (82-85 στις 6/11/21), ανέβηκε στο 9-9, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (2/4, 17:00) στο ΟΑΚΑ ως γηπεδούχος.

Από την άλλη, ο Κολοσσός έπεσε στο 10-7, πριν παίξει διαδοχικά παιχνίδια σε Νίκαια (30/3, 17:00, εξ αναβολής) και στη Λαυρεωτική (2/4, 17:00).

Η εξέλιξη:

Ο Κολοσσός ξέφυγε με +6 στα πρώτα λεπτά (11-5 στο 5′, 13-7 στο 6′), ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα (0-11 σερί και 13-18 στο 11′) μέχρι και το +8 (16-24 στο 14′). Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση ο Κένι Ουίλιαμς (15π. με 6/8 σουτ στο α’ ημίχ.) κι ο Σον Μίλερ (10π. με 5/6 σουτ στο α’ ημίχ.), έτρεξαν μόνοι τους ένα 12-0 σερί (28-24 στο 17′) και βοήθησαν τον Κολοσσό να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (32-31 στο 20′).

Αμφότεροι σίγησαν στην τρίτη περίοδο (0/2 + 0/4 σουτ), η ΑΕΚ βρήκε επιπλέον λύσεις πέραν του Άντι Ράουτινς (14π. με 5/9 σουτ μέχρι το 42-45 στο 28′), δεν κατάφερε, όμως, να ξεφύγει ξανά (45-45 στο 30′) και το δραματικό φινάλε ήρθε ακόμη πιο κοντά.

Τα μεγάλα σουτ άρχισαν να διαδέχονται το ένα το άλλο στην τέταρτη περίοδο, που έφτασε να έχει άλλες έξι εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το 39′, όταν ο Κολοσσός προηγήθηκε με 61-57 χάριν σε back to back τρίποντα από τον Κένι Ουίλιαμς και τον Τζόρνταν Φλόιντ.

Ο Ίαν Χάμερ με τρίποντο απάντησε και μείωσε 61-60 στα -1:33, ο Σον Μίλερ με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 62-60 στα -1:17, ο Δημήτρης Φλιώνης με 2/2 το 62-62 στα -52,6″ και στην επόμενη κατοχή ο Τζόρνταν Φλόιντ τράκαρε πάνω στον Πάνο Φιλιππάκο κι η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ. Η τύχη τη βοήθησε, αφού ναι μεν ο Κιμ Τιλί παρενεβλήθη στην πάσα του Ίαν Χάμερ (προς τον Κίνο Κολόμ στο τρίποντο πιθανότατα), ωστόσο, η μπάλα κατέληξε συστημένη στα χέρια του ελεύθερου Δημήτρη Μαυροειδή στη ρακέτα, που με layup έκανε το 62-64 στα 14″.

Ο Κολοσσός κάλεσε timeout, αλλά όλα πήγαν στράφι στην επιστροφή, αφού ο Κένι Ουίλιαμς γλίστρησε και δεν έπιασε ποτέ την πάσα από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος ευστόχησε στην πρώτη ελεύθερη βολή στα -7,3″ (62-65), αστόχησε στη δεύτερη, ο Κολοσσός κάλυψε γρήγορα το παρκέ και βρήκε τον Κιμ Τιλί στα 8 μέτρα για το τρίποντο της πιθανής ισοφάρισης κι όλα τελείωσαν μόλις η μπάλα βρήκε μόνο σίδερο.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Πάνος Φιλιππάκος σκόραρε career-high 10 πόντους (2/3δίπ., 2/3τρίπ.)σε 15:33, ενώ έβγαλε και μία καθοριστική άμυνα πάνω στον Τζόρνταν Φλόιντ στο τελευταίο λεπτό (62-62). Είχε και 4 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Η Κολοσσός σκόραρε +4 πόντους (17-13) από -6 λάθη (14-20), ωστόσο, η ΑΕΚ σκόραρε τους δικούς της την πλέον κατάλληλη στιγμή. Τα διαδοχικά λάθη από τον Τζόρνταν Φλόιντ και τον Κένι Ουίλιαμς της έδωσαν και τους 3 πόντους από το 62-62 στα -52,6″. Επίσης, η ΑΕΚ σκόραρε σχεδόν διπλάσιους πόντους (8-15) από διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ (8-19). Το τρίποντο δεν ήταν “ατού” για καμία ομάδα (8/27 έναντι 10/33), πολύ περισσότερο για τον Κολοσσό, που αστόχησε σε αυτό της πιθανής ισοφάρισης.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65