ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ! Ο νόμος του Παλέ και ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Πουλιανίτης “έλιωσαν” τον Προμηθέα (videos)

2022-03-27T20:12:43+00:00 2022-03-27T21:04:34+00:00.

27/Mar/22 20:12

Ο Άρης με μία μεγάλη εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο και παίκτη-κλειδί τον Πουλιανίτη “λύγισε” τον Προμηθέα με 76-73 και παρέμεινε αήττητος απέναντι του στο “Nick Galis Hall” μετρώντας 5/5!

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου για τρία δεκάλεπτα έδειχνε ικανή να φύγει με το πρώτο ιστορικό διπλό της από την έδρα του Άρη, αλλά η “καταστροφική” τέταρτη περίοδος της και το ξέσπασμα του Άρη με πρωταγωνιστή τον Στέλιο Πουλιανίτη έφεραν τη σπουδαία νίκη των γηπεδούχων με 76-73.

Πλέον ο Άρης με τρεις σερί νίκες εντός έδρας έχει ρεκόρ 8-10 και συνεχίζει την προσπάθεια για την είσοδο στα playoffs, ενώ ο Προμηθέας είδε το νικηφόρο σερί τριών αγώνων να τερματίζεται και το ρεκόρ του να “πέφτει” στο 10-5.

Ματσάρα και ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Ντέρμπι ήταν από νωρίς το παιχνίδι και με χαμηλό σκορ και ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα με 11-9 (στο 6′). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-14 (στο 8′) έχοντας 0 λάθη και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-17 για τους κίτρινους και τον Ουίλιαμς να έχει 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και με επιμέρους σκορ 8-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 (26-21 στο 14′).

Οι Πατρινοί του Ηλία Ζούρου βελτιώθηκαν επιθετικά και άρχισαν να βρίσκουν λύσεις και μετά από αρκετή ώρα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (37-28 στο 18′) και εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-2 και με τον Αγραβάνη να πρωταγωνιστεί φτάνοντας τους 13 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να μειώνει με δικό του επιμέρους σκορ 10-2 σε 39-38.

Τρομερό ξέσπασμα νίκης για τον Άρη στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι εξαιρετικά δυναμικές και το σκορ ισόπαλο στο 43-43 (στο 24′). Ο Προμηθέας με επίμέρους σκορ 9-3 προηγήθηκε ξανά με έξι πόντους (52-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πίεσαν πολύ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν το γήπεδο και με σούπερ σερί 13-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (64-56 στο 35′) με τους Πατρινούς να κάνουν μαζεμένα λάθη και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Στο 36ο λεπτό η διαφορά πήγε και στους 10 (67-57) με τον Προμηθέα να χάνει με τραυματισμό το Ρέι και στο παρκέ να υπάρχει μεγάλη ένταση και από τις δύο πλευρές.

Στο 38ο λεπτό ο Πουλιανίτης με 5/5 τρίποντα και 21 πόντους έβαλε τον Άρη μπροστά με 70-58 και ο Προμηθέας έκανε το σκορ 70-67 με σερί 9-0 (στο 39′). Παρά τις προσπάθειες των Πατρινών που είχαν 22 λάθη και μείωσαν στα 24,8” σε 72-70 και στα 5,4” σε 76-73 δεν κατάφεραν τη μεγάλη ανατροπή, αφού ο Σίμπσον αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας μπήκε προηγούμενος με 56-51 αλλά ο Άρης με επιμέρους σκορ 19-2 σε περίπου 8′ λεπτά προηγήθηκε με 70-58 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πουλιανίτης με 25 πόντους και 8/8 σουτ ήταν καθοριστικός, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Κάουαν που αποβλήθηκε με 5 φάουλ και 15 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Τζούστον με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73

Ζούρος: “Κάποιος να δει τι γίνεται με τη διαιτησία”

Οι δηλώσεις του προπονητή των Πατρινών:

“Σήμερα ήμασταν πολύ κακοί. Είχαμε 22 λάθη, 10 χαμένες βολές και δεν είχαμε συγκέντρωση. Το πρόβλημα μας ήταν η συγκέντρωση, ειδικά για ένα τέτοιου επιπέδου παιχνίδι, με παραπάνω ένταση. Ίσως και με παραπάνω φάουλ. Κάποιος πρέπει να δει τι γίνεται. Δεν ισχύει ο κανονισμός κάνω 1000 φάουλ για να σφυριχτούν τα 10”.