ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ νίκη! Οι 8 του Ιωνικού ταπείνωσαν τον Κολοσσό (videos)

2022-03-30T17:51:30+00:00 2022-03-30T19:54:09+00:00.

30/Mar/22 17:51

Ο Ιωνικός των 8 παικτών και μετά από 9 σερί ήττες και 3,5 μήνες χωρίς νίκη στη Stoiximan Basket League κέρδισε στη έδρα του με 86-84 τον Κολοσσό Ρόδου και ελπίζει ακόμα για παραμονή.

Μπορεί ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος τα τεράστια προβλήματα του Ιωνικού που έχει 8 διαθέσιμους παίκτες να έλεγχε το ματς για περίπου 30′ λεπτά στη Νίκαια, όμως οι γηπεδούχοι βρίσκοντας στα πρόσωπα των Χάμιλτον (έπαιξε σε όλο το ματς), Αθηναίου και Γκιουζέλη τους μεγάλους πρωταγωνιστές και με κατάθεση ψυχής πανηγύρισε την επιστροφή στις νίκες με 86-84 μετά τις 12 Δεκεμβρίου εκτός έδρας κόντρα στο Περιστέρι.

Πλέον ο Ιωνικός μετά τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του (9/10 με Άρη 93-83 η πρώτη) έχει ρεκόρ 4-14 και ελπίζει ακόμα σε παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο Κολοσσός με 10-8 παραμένει στο “κυνήγι” της πρώτης τετράδας στην κατάταξη.

Ντέρμπι με υψηλό σκορ στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε ο Κολοσσός και προηγήθηκε με 10-7 (στο 5′) χάρη στην άμυνα του και με 17-12 (στο 8′) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς (8 πόντους). Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ιωνικό να κάνει επιμέρους σκορ 12-2 με 4/10 τρίποντα και να προηγείται με 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και αυτό βοήθησε τον Κολοσσό να μειώσει σε 36-35 (στο 16′) έχοντας 12/21 δίποντα και τον Μίλερ στους 13 πόντους. Μάλιστα οι Ροδίτες πέρασαν και μπροστά μετά από αρκετή ώρα με 42-38 (στο 18′) μετά από επιμέρους σκορ 7-2 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 46-45.

Ο Χάμιλτον το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Κολοσσό να διαθέτει ένα σταθερό προβάδισμα με 59-53 (στο 25′) ελέγχοντας το ρυθμό. Μίλερ και Ουίλιαμς έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη και το σκορ έγινε 68-61 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός εξαπέλυε την αντεπίθεση του και με 6-0 σερί με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 72-70 (στο 32′). Στο 35ο λεπτό ο εξαιρετικός Χάμιλτον έφτασε τους 19 πόντους και μείωσε ακόμα περισσότερο σε 76-75 και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε και το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 79-78 (στο 37′) και ο Κολοβέρος έκανε το 81-78.

Ο Κολοσσός προσπαθούσε να επιστρέψει, αλλά ο Αθηναίου στα 44” με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στον Ιωνικό (86-82) και τον έχρισε φαβορί για τη μεγάλη νίκη. Ο Φλόιντ στα 34” μείωσε σε 86-84 και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του, ενώ ο Τιλί έπαιξε άμυνα στον Αθηναίου και οι Ροδίτες είχαν την τελευταία κατοχή στα 10” από την οποία ο Ουίλιαμς αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ιωνικού στην τέταρτη περίοδο όπου δέχθηκε μόλις 12 πόντους, αλλά και στο μακρινό σουτ των νικητών που είχαν 13/33.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάμιλτον ήταν εξαιρετικός αγωνιζόμενος για 40′ λεπτά με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Γκιουζέλης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Αθηναίου με 14 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84.

Τσίκληρας: “Ευχαριστώ τα παιδιά μέσα από την καρδιά μου”

Για την προσπάθεια των λίγων διαθέσιμων παικτών κόντρα στον Κολοσσό μίλησε στην ΕΡΤ ο νέος προπονητής του Ιωνικού, αλλά και για την προσπάθεια παραμονής στη Stoiximan Basket League παρά τις δύσκολες συνθήκες.

Αναλυτικά τι είπε:

Καντζούρης: “Αν νομίζουμε ότι κάναμε κάτι λόγω της καλής χρονιάς μέχρι τώρα είναι πολύ επικίνδυνο για τη συνέχεια”

Απογοητευμένος από τους παίκτες του εμφανίστηκε μιλώντας στην ΕΡΤ ο κόουτς του Κολοσσού Ηλίας Καντζούρης και τόνισε ότι δεν πρέπει να μείνουν στην καλή χρονιά που διανύουν μέχρι στιγμής, αφού βρισκόμαστε στην τελική ευθεία λίγο πριν την έναρξη των playoffs.