Προμηθέας: Νίκησε τον Ιωνικό που του… έβγαλε το λάδι (videos)

2022-04-02T17:48:16+00:00 2022-04-02T19:41:08+00:00.

02/Apr/22 17:48

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι στην Πάτρα ο Προμηθέας “λύγισε” με 88-84 τον σκληροτράχηλο Ιωνικό με μεγάλο πρωταγωνιστή το Δημήτρη Αγραβάνη που “άγγιξε” το triple double πραγματοποιώντας μία συγκλονιστική εμφάνιση, με ατομικό ρεκόρ πόντων στην καριέρα του.

Παρά τα προβλήματα του ο Ιωνικός “άντεξε” μέχρι το τέλος στην Πάτρα κόντρα στο φαβορί Προμηθέα (απουσίες με Ρέι, Γκίκα, Χαντ) με το δίδυμο Χάμιλτον – Μαυροκεφαλίδη (ντεμπούτο), αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης με την κορυφαία εμφάνιση του στην Stoiximan Basket League έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ηλία Ζούρου στο τέλος με 88-84.

Πλέον ο Προμηθέας μετά την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στην Πάτρα έχει ρεκόρ 11-5 και παλεύει για την τρίτη θέση, ενώ ο Ιωνικός που παρατάχθηκε με 8 παίκτες τελικά (Μουσταφά δεν έπαιξε) μετρώντας πέντε σερί εκτός έδρας ήττες συνεχίζει τη μάχη της παραμονής με 4-15.

Επίσης οι Πατρινοί μετρούν απέναντι στον Ιωνικό το εντυπωσιακό 8/8 από το 2019 και μετά και περιμένουν να ενταχθεί στο ρόστερ τους ο Κόνερ Φράνκαμπ που αποτελεί ήδη παίκτη τους όπως σας είχε πληροφορήσει το Eurohoops.

Nτέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι στην επίθεση οι δύο ομάδες και ειδικά ο Προμηθέας με 7/10 σουτ και τους Αγραβάνη – Γκραντ να έχουν μαζί 11 πόντους προηγήθηκε με 21-10 (στο 7′) και σερί 11-0 (10-10 στο 3′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ιωνικό με επιμέρους σκορ 12-4 να μειώνει σε 25-22 δείχνοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ συνέχισε να είναι υψηλό και ο Ιωνικός με νέο επιμέρους σκορ 14-7 πέρασε μπροστά με 36-32 (στο 15′) με “όπλα” την άμυνα ζώνης και το δίδυμο Μαυροκεφαλίδη-Αρσενόπουλου στην επίθεση, απέναντι σε έναν Προμηθέα χωρίς καθαρό “μυαλό”. Οι γηπεδούχοι με τον Αγραβάνη και τον Σίμπσον προσπάθησαν και πάλι να βρουν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 44-41 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-46 και τον Ιωνικό να κερδίζει τις εντυπώσεις παρά τα προβλήματα του.

Το “καθάρισε” ο τρομερός Αγραβάνης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να βγάζει ενέργεια και ένταση στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 15-6 δια χειρός Αγραβάνη (19 πόντους με 9/9 δίποντα) – Γκραντ να προηγείται ξανά με +10 (62-52 στο 23′). Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να μειώσει αφού ο Αγραβάνης είχε βρει για τα καλά ρυθμό (23 πόντους) και είχε κάνει το σκορ 68-56 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-65 και τον Χάμιλτον να έχει ήδη νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυαν την αντεπίθεση τους με τους Χάμιλτον και Μαυροκεφαλίδη και μείωσαν στο 34ο λεπτό σε 76-72 με επιμέρους σκορ 7-2. Ο Αγραβάνης φτάνοντας τους 31 με 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ ανέβασε τη διαφορά στο +10 (83-72 στο 37′) και έδωσε “αέρα” νίκης στον Προμηθέα.

Ο Αθηναίου με τρίποντο στο 38′ μείωσε σε 84-78 και ο Τζόλος με νέο τρίποντο σε λήξη χρόνου σε 84-81 1:29 πριν το τέλος βάζοντας “φωτιά” στο ματς. Ο Γκραντ μετά το όγδοη ασίστ του Αγραβάνη στο 1:10 έκανε το 86-81, αλλά ο Χάμιλτον με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε σε 86-84! Στα 50′ ο τρομερός Αγραβάνη με 1/2 βολές πέτυχε το 87-84 και ο Αθηναίου αστόχησε στο τρίποντο ισοφάρισης. Ο Αγραβάνης με 1/2 βολές σφράγισε το τελικό 88-84 με το οποίο κέρδισε ο Προμηθέας.

Που κρίθηκε: Ο Ιωικός στα 50” μείωσε σε 87-84 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Αθηναίου τη σπατάλησε με χαμένο τρίποντο και ο Προμηθέας με 1/2 βολές του Αγραβάνη πήρε, έστω και δύσκολα το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Δημήτρης Αγραβάνης που πραγματοποίησε μία συγκλονιστική εμφάνιση και την κορυφαία της καριέρας του με 33 πόντους (14/17 σουτ), 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 47-46, 74-65, 88-84.

Ζούρος: “Ελπίζουμε να μας βοηθήσει ο Φράνκαμπ”

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Προμηθέα μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ για τις δυσκολίες που βιώνει η ομάδα του, για τα νέα παιδιά του συλλόγου, αλλά και για τους Φράνκαμπ – Αγραβάνη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Για το ματς: “Δεν προπονούμαστε. Οι παίκτες μου είχαν τεράστια αυταπάρνηση απέναντι σε μια ομάδα που σε δυσκολεύει με τα σουτ της. Ο Μαυροκεφαλίδης είναι πολύ καλή προσθήκη για τον Ιωνικό. Δώσαμε ότι μπορούσαμε. Ο καθρέφτης της απόδοσης είναι η προπόνηση, είναι ξεκάθαρο ποιο είναι το πρόβλημά μας”.

Για τα νέα παιδιά του Προμηθέα: “Ο Λάγιος ήταν πολύ καλός στην άμυνα. Είναι και ο Βασιλείου πο έρχεται. Αυτά τα παιδιά θέλουν τον χρόνο τους, έχουν ταλέντο και μπορούν να βοηθήσουν. Εκτός από το αποτέλεσμα σημαντικό είναι να βγάλουμε και κάποια παιδιά. Θέλουμε να τα καταφέρουμε, έπαιξε και ο Μπαζίνας σήμερα Είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα στην Ευρώπη με τα ταξίδια. Πρέπει να αντέξουμε. Σημαντικό ότι κάποια παιδιά κέρδισαν σε αυτοπεποίθηση. Περιμένουμε να γυρίσουν κάποιοι παίκτες”.

Για τον Φράνκαμπ: “Έχει την ποιότητα, έχει σκορ, δημιουργία, πάσα. Ελπίζουμε να μας βοηθήσει σε αυτό που θέλουμε. Μας λείπει ο Ρέι και ο Γκίκας. Υπάρχει ο τραυματισμός του Χαντ αλλά και ο Σίμπσον που υπερβάλλει εαυτώ. Είναι τόσα πολλά”.

Για τον Αγραβάνη: “Εχει πάρα πολύ μεγάλο ταλέντο, έχει δώσει πολλά στην ομάδα. Αν βελτιώσει 1-2 πράματα , είναι παίκτης Ευρωλίγκα”.