Πύρινος Ηρακλής και καυτός ο Παπαδάκης έκαψαν τον Άρη στο ντέρμπι της πόλης

2022-04-02T21:09:58+00:00 2022-04-03T00:24:02+00:00.

02/Apr/22 21:09

Ο Ηρακλής πήρε μια σπουδαία νίκη επί του Άρη με 91-86 και μαζί μια τεράστια βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας στην Stoiximan Basket League.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Συναρπαστικό ντέρμπι είχαμε στο Ιβανόφειο, με τον Ηρακλή να είναι καλύτερος στο τέλος και να παίρνει μια σπουδαία νίκη με 91-86.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου ο Ηρακλής μέτρησε 10(!) τρίποντα και ξέφυγε με αυτό τον τρόπο στο σκορ, με τον Άρη να παλεύει, αλλά να μην μπορεί να επιστρέψει. Να σημειωθεί πως οι 91 πόντοι του Ηρακλή ήρθαν απέναντι σε μια ομάδα με πολύ σκληρή άμυνα, ενώ οι 84 ήρθαν σε τρεις περιόδους, καθώς στην δεύτερη πέτυχε μόλις 7!

Αυτή ήταν η 5η νίκη του Ηρακλή στην Stoiximan Basket League, ο οποίος ανέβηκε στο 5-13, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 8-11. Βέβαια για τον Γηραιό υπάρχει και ο βραχνάς του -3, για το οποίο έχει προσφύγει στο ΑΣΕΑΔ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Παπαδάκης με 22 πόντους και 5/5 τρίποντα, ενώ 19 πρόσθεσε ο Έιμπραμς.

Ο Χάνλαν είχε 24, όλους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ουίλιαμς να προσθέτει 19.

Η εξέλιξη:

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, παίρνοντας τα ηνία, όπως φαίνεται και από το 26-17 στο δεκάλεπτο, με τον Γηραιό να απαντά στο ξέσπασμα του Άρη (18-17, 8’) και να κλείνει στο +9 την περίοδο.

Λίγο μετά η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 (30-19, 13’), όμως ο Ηρακλής δεν βρήκε σκορ μέχρι το 19! Έτσι, ο Άρης, ο οποίος βρήκε λύσεις σε επίθεση και άμυνα, πήρε τα ηνία και με ένα σερί 0-20 έφτασε στο 30-39, με τον Έιμπραμς να μειώνει εν τέλει με τρίποντο στην εκπνοή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στο +9 (37-46, 23’), όμως η συνέχεια ανήκε στον Ηρακλή. Ένα 6-0 έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους στο ματς (44-46, 25’) και παρά το μικρός ξέσπασμα του Άρη (44-51, 26’), ένα νέο 9-0 έφερε τα πάνω κάτι (53-51, 28’). Εν τέλει η ομάδα του κόουτς Μέξα, η οποία βρήκε 6 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο, το ολοκλήρωσε στο 62-56.

Ο Παπαδάκης το έβλεπε ΒΑΡΕΛΙ στο ξεκίνημα το τέταρτου δεκαλέπτου και με 4/4 τρίποντα έστειλε την ομάδα του στο +15 (74-59, 22’). Ο Χάνλαν πήρε πρωτοβουλίες με 11 μαζεμένους πόντους και μείωσε για τον Άρη στους 8 (78-70, 36’) και ο Κάουαν στους 7 (78-71), όμως ένα γρήγορο 5-0 του Ηρακλή έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στη συνέχεια οι Κίτρινοι πάλεψαν να γυρίσουν, μείωσαν ακόμα και στους 3 (89-86, 39’), όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, καθώς απέμεναν μόλις 4’’. Τελικό σκορ 91-86 και νίκη για τον Ηρακλή.

Πού κρίθηκε:

Τα 10 τρίποντα στο δεύτερο μισό ήταν κομβικά για τον Ηρακλή, όπως και οι βολές του Παπαδάκη στο τέλος της αναμέτρησης.

Παίκτης κλειδί:

Μα ΦΥΣΙΚΑ ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης! Ο διεθνής σουτέρ ήταν ΜΑΓΙΚΟΣ και με 22 πόντους και 5/5 τρίποντα έκανε την διαφορά για τον Ηρακλή.

Δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.

Ηρακλής (Μέξας): Γουντς 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χένρι 18 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάρετ 12 (6 ριμπάουντ), Έιμπραμς 19 (1/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8/8 βολές), Σκορδίλης 2, Φίλιος, Ντολεζάι (0/4 σουτ), Παπαδάκης 22 (0/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 7/10 βολές).

Άρης (Καστρίτης): Τζούιστον 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Κάουαν 9 (3/14 σουτ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Γουίλιαμς 19 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 24 (2/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Καμάρας 2, Σχίζας 4, Πουλιανίτης 5 (1), Λόκετ 4, Κώττας.

Μέξας: “Η νίκη ανήκει στους παίκτες και στον κόσμο”

Ο Κώστας Μέξας μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τους παίκτες του για την υπερπροσπάθεια αλλά και τον κόσμο για τη στήριξη.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Eίναι μία μεγάλη νίκη που ανήκει στους παίκτες και τον κόσμο, σε κανέναν άλλο. Αυτοί παίξανε και τα δώσανε όλα παρά τα προβλήματα. Αξίζουν συγχαρητήρια και στον κόσμο που στήριξε τους παίκτες στις δύσκολες στιγμές του αγώνα, τους έδωσαν ώθηση για να μην τους καταλάβει η κόπωση, οι παίκτες κάνουν άθλους».

Η συνολική τοποθέτηση του Κώστα Μέξα μετά και στη συνέντευξη Τύπου:

“Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη και ανήκει στους παίκτες και στον κόσμο στου Ηρακλή, που έδωσε βοήθεια στα δύσκολα σημεία και όταν βρήκαμε ρυθμό, η επιρροή των οπαδών μας ήταν καθοριστική. Συγχαρητήρια στους παίκτες και στον κόσμο.

Είχαμε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, αλλά οι παίκτες έδειξαν χαρακτήρα, μολονότι κάναμε μόνο μία προπόνηση, απλώς για την τακτική του αγώνα και τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου. Με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο παίξαμε πολύ καλά και βάλαμε μεγάλα σουτ, που είναι απαραίτητα για να κερδίσεις μεγάλα παιχνίδια και δεν υποπέσαμε στα λάθη, στα οποία αναγκάζει τον αντίπαλο ο Άρης με τις άμυνές του.

Στο τέλος, αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι ή αν ο Χάνλαν ήταν λιγότεροι εύστοχος θα καθαρίζαμε το ματς πιο εύκολα. Ωστόσο η νίκη είναι που μετρά και μας δίνει το κουράγιο να πάμε όλοι μαζί την άλλη εβδομάδα στη Νίκαια, για να παίξουμε ένα ματς, το οποίο μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα.

Έχουμε δυσκολίες, αλλά πρέπει να προχωρήσουμε, καθώς είμαστε κοντά στο να πετύχουμε τον στόχο και το να τα καταφέρουμε είναι προς όφελος όλων και ιδίως ων παικτών. Αν πετύχουμε το στόχο όλοι θα θυμούνται αυτά τα παιδιά με ευχάριστες αναμνήσεις. Αυτό είναι το μόνο που έχουμε να μας οδηγήσει από εδώ και πέρα και τίποτε άλλο.

Ο Ρότεν ίσως να μπορούσε να αγωνιστεί για λίγο και σε αυτό το παιχνίδι, αλλά θα ήταν ρίσκο επειδή έχουμε αρκετά ματς ακόμη. Από εβδομάδα θα ξέρουμε αν μπορεί να παίξει με τον Ιωνικό και ελπίζουμε να είναι παρών”.

Καστρίτης: “Πολλοί οι 58 πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο”

Ο Γιάννης Καστρίτης στάθηκε στην εικόνα του Άρη στο δεύτερο μέρος και τόνισε πως οι 58 πόντοι που δέχτηκε η ομάδα του ήταν πολλοί.

«Αν δεν κάνω λάθος δεχτήκαμε 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση. Ο Παπαδάκης πήρε μεγάλα σουτ Μπήκε με αποφασιστικότητα ο Ηρακλής. Εμείς δεν αντιδράσαμε. 58 πόντοι είναι πολλοί. Συνεχίζουμε όπως κάνουμε πάντα, κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Μιλώντας μετά στη συνέντευξη Τύπου…

Ο Έλληνας τεχνικός είπε αρχικά: «Δεχθήκαμε 58 πόντους στο δεύτερο μέρος. Παρότι στο πρώτο μέρος μπορέσαμε να το γυρίσουμε με την άμυνα μας, βρήκαμε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής με τον Έιμπραμς αλλά και τον Παπαδάκη που πήρε ορισμένα μεγάλα σουτ βρήκε λύσεις από το τρίποντο και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε στο διάστημα που απέμενε».

Για την απόδοση του Χάνλαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και αν έπρεπε να παίξει περισσότερο είπε: «Έγινε διαχείριση χρόνου στον Όλι, όπως και με τον Σχίζα. Δεν είναι τόσο απλό, επιστρέφω και παίζω. Φάνηκε στην αρχή πως ο Χάνλαν δεν ήταν στον ρυθμό, επέστρεφε από δεύτερο τραυματισμό, είχε μιάμιση προπόνηση και δεν μπορούσαμε να τον εξαντλήσουμε σε ένα τόσο δυνατό παιχνίδι. Μέσα από τις προπονήσεις θα επιστρέψει στα στάνταρ του και να είναι ο Όλι που ξέρουμε».

Για το γεγονός πως ο Άρης έχει μόλις μία εκτός έδρας νίκη είπε: «Είναι ένα από τα κίνητρα που έχουμε. Έχουμε χάσει τον Ιωνικό στις λεπτομέρειες, στην Λάρισα στις πιο… λεπτομέρειες χωρίς να επεκταθώ. Στην ΑΕΚ στο τελευταίο σουτ. Σε πολλά εκτός έδρας, η ομάδα πήγε με απουσίες, άλλη ομάδα θα διασύρονταν. Τα διαχειριστήκαμε σωστά, είναι… βραβείο το πως παλέψαμε κάθε αγώνα εκτός έδρας με τα προβλήματα μας».