Το έκανε… εύκολο ο Παναθηναϊκός με την ΑΕΚ (videos)

2022-04-03T17:43:25+00:00 2022-04-03T18:09:00+00:00.

03/Apr/22 17:43

Ο Παναθηναϊκός χάρη στην άμυνα του και στην ποιότητα του πήρε το αθηναϊκό εκτός έδρας ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ δίκαια με 83-69 και παραμένει μόνος πρώτος στη Stoiximan Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αν και κατά διαστήματα δυσκολεύτηκε κόντρα στην ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το μεγάλο διπλό από τα Λιόσια με 83-69 και να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία της στη Stoiximan Basket League διεκδικώντας στο ντέρμπι της 11ης Απριλίου στο ΟΑΚΑ το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στον Ολυμπιακό.

Πλέον ο Παναθηναϊκός παραμένει πρωτοπόρος με ρεκόρ 17-1, ενώ η ΑΕΚ με 9 νίκες και 10 ήττες παραμένει εντός οκτάδας και παλεύει για το υψηλότερο πλασάρισμα.

Πράσινο προβάδισμα με άμυνα και Παπαγιάννη

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με 12-8 στο 5′ έχοντας 3/6 τρίποντα, ενώ με την τριάδα Παπαπέτρου, Έβανς και Νέντοβιτς πέρασε μπροστά και με 17-14 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με πράσινο προβάδισμα 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ακόμα πιο βελτιωμένη και με επιμέρους σκορ 14-6 σε 6′ λεπτά και έχοντας 9/14 δίποντα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (34-23 στο 16′). Η διαφορά πήγε και στους 16 (41-25 στο 18′) με τους Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος να έχουν μαζί 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ πίσω με 45-31.

. Πάλεψε η ΑΕΚ αλλά το “καθάρισαν” οι πράσινοι

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στα Λιόσια ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί πλήρως και να αυξάνει το προβάδισμα του κι στο +17 (55-38 στο 25′) χάρη στην άμυνα του. Η “Ένωση” προσπαθούσε να μειώσει αλλά οι πράσινοι παρέμεναν μπροστά με 58-46 (στο 28′) και το ρυθμό να έχει πέσει και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπροστά με 62-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ τα έδωσε όλα για την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 12-6 μείωσε σε 66-60 (στο 36′) και το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Οι πράσινοι αντέδρασαν όμως άμεσα και με δικό τους σερί 8-0 προηγήθηκαν ξανά με +14 (74-60) στο 37ο λεπτό και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Στο φινάλε ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε το σημαντικό αποτέλεσμα με το άνετο 83-69.

Που κρίθηκε: Στο 36′ η ΑΕΚ μείωσε σε 66-60, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά στους 14 (74-60) 3′ λεπτά πριν το τέλος και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σαντ-Ρος ήταν εξαιρετικός κόντρα στην πρώην ομάδα του με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Παπαπέτρου με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Παπαγιάννης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83