Λάρισα για playoffs υπέταξε ΚΑΙ τον ΠΑΟΚ! (videos)

2022-04-09T21:13:21+00:00 2022-04-09T21:34:23+00:00.

09/Apr/22 21:13

Η Λάρισα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και πανηγύρισε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας και τον ΠΑΟΚ εντός έδρας με 74-70.

Η Λάρισα συνεχίζει την ανοδική της πορεία στη Stoiximan Basket League και για πέμπτο σερί ματς κέρδισε και αυτή τη φορά “θύμα” της ήταν ο ΠΑΟΚ με 74-70 που μετράει τέσσερις σερί ήττες σε ένα ματς που μείωσε στο καλάθι από το -13 του 31′ με την ανατροπή του όμως να μην ολοκληρώνεται.

Πλέον η Λάρισα έχει ρεκόρ 9-9 και παραμένει εντός οκτάδας της κατάταξης, ενώ ο ΠΑΟΚ με 7 νίκες και 11 ήττες θα παλέψει μέχρι το τέλος για την είσοδο του στα playoffs, κρατώντας πάντως την ισοβαθμία με τη Λάρισα (+11 το πρώτο ματς).

Καλύτερη η Λάρισα και… προβάδισμα στο πρώτο μέρος

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με 3/3 δίποντα προηγήθηκε με 8-2 (στο 3′). Οι φιλοξενούμενοι χωρίς λάθη κρατούσαν το προβάδισμα άνετα και χάρη στην άμυνα τους με 17-8 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τη Λάρισα να μειώνει σε 18-17 με επιμέρους σκορ 9-1.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν μέσα από την άμυνα τους να ελέγχουν το ρυθμό και επέκτειναν το επιμέρους σκορ τους σε 14-1 παίρνοντας το προβάδισμα με 22-18 (στο 13′). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά με 27-24 (στο 15′) όμως το πρόβλημα στο αμυντικό transition και η εξαιρετική εικόνα της Λάρισας έφεραν σερί 12-0 και το σκορ στο 36-27 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-33 και όλα να είναι ανοιχτά για τη συνέχεια.

Προηγήθηκαν ακόμα και με +13 οι γηπεδούχοι, πάλεψε μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό, αλλά τη Λάρισα να παραμένει μπροστά στο σκορ με 50-44 (το 25′). Ο ΠΑΟΚ παρότι προσπαθούσε να μειώσει δεν τα κατάφερνε (51-46 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λάρισα με ένα μικρό σερί 4-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +13 (61-48 στο 31′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Με τους Ρίβερς και Λοβ ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 34ο λεπτό σε 63-59 και πάλευε για τη μεγάλη ανατροπή δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 66-63 και το “θρίλερ” καλά κρατούσε. Ο Μπέρζινς στο 1:20 με 1/2 βολές έκανε το σκορ 69-65, αλλά ο Λοβ με 1/2 δικές του μείωσε σε 69-66 στο 1:10 και ο Ρίβερς αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης. Ο Μούντι στα 38” πέτυχε ένα απίθανο λέι απ και έχρισε ακλόνητο φαβορί τη Λάρισα με 71-66, ενώ μέχρι το φινάλε ο Χριστοδούλου μείωσε σε 73-70 και η Λάρισα πανηγύρισε τη νίκη με 74-70.

Που κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ μείωσε 1:10 πριν το τέλος σε 69-66 και μετά το άστοχο τρίποντο ισοφάρισης του Ρίβερς ο Μούντι στα 38” έγραψε το 71-66 και “κλείδωσε” τη νίκη για τη Λάρισα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μούντι με 16 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Χάντσον με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ήταν οι κορυφαίοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70.