ΑΕΚ: Κολόμ και Χάμερ “καθάρισαν” το Λαύριο! (videos)

2022-04-10T20:45:40+00:00 2022-04-10T21:21:10+00:00.

10/Apr/22 20:45

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Κιμ Κολόμ και Ίαν Χάμερ επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας σχετικά εύκολα το Λαύριο με 90-75 στο κλειστό των Λιοσίων.

Η “Ένωση” του Κούρο Σεγκούρα πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ και με ένα ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κέρδισε το Λαύριο εύκολα με 90-75 στο Λιόσια για τη 10η νίκη της στη Stoiximan Basket League.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 10-10 και με το 2/2 κόντρα στο Λαύριο παλεύει για την όσο πιο υψηλή θέση μπορεί στην οκτάδα, ενώ το Λαύριο με 7 νίκες και 12 ήττες απομακρύνεται πολύ από τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs.

Ξέσπασμα νίκης για ΑΕΚ στο πρώτο μέρος με σούπερ Κολόμ!

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα και το Λαύριο με 4/5 τρίποντο προηγήθηκε με 13-7 (στο 4′) και με 17-10 (στο 5′). παρουσιάζοντας καλύτερη εικόνα. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ μπροστά με 27-21 έπειτα από επιμέρους σκορ 17-4 με πρωταγωνιστές τους Κολόμ, Χάμερ και Φλιώνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο βελτίωσε την άμυνα του και βρήκε πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και ισοφάρισε σε 31-31 (στο 15′) με επιμέρους σκορ 10-4. Μάλιστα οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 35-32 (στο 17′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” μπροστά με 48-35 μετά από εντυπωσιακό σερί 16-0 και τον Κολόμ να “οργιάζει” με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα!

Καλή διαχείριση και άνετη νίκη για ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λιόσια ξεκίνησε με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται μέσα από την άμυνα της το διψήφιο προβάδισμα (50-38 στο 24′) που είχε και να προηγείται ακόμα και με +14 (55-41 στο 26′) μετά από τρίποντο του Ράουτινς. Το Λαύριο μείωσε σε 58-48 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά και πάλι στους 14 (66-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για τη μεγάλη ανατροπή η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα (76-64 στο 34′) και η ΑΕΚ ήταν το ακλόνητο φαβορί. Το Λαύριο στο 37ο λεπτό με τον Μουράτο να έχει 11 πόντους και 10 ασίστ μείωσε σε 83-74, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη δίκαιη νίκη με 90-75.

Που κρίθηκε: Στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στο τέλος του πρώτου μέρους όπου με σερί 16-0 προηγήθηκε από το 32-35 με 48-35 ένα προβάδισμα που δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κολόμ με 23 πόντους (7/10 σουτ) και 10 ασίστ ήταν ο MVP, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Χάμερ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 4 ασίστ, ο Κουζέλογλου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ράουτινς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-35, 66-52, 90-75

Σερέλης: “Εκτός έδρας πρέπει να είσαι πιο σκληρός”

Στη σκληράδα και στα λάθη των παικτών του στάθηκε ο προπονητής του Λαυρίου Χρήστος Σερέλης μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ μετά το ματς.

“Ήταν κάποια λάθη που κάναμε στην άμυνα και το γεγονός ότι δεν διαβάσαμε κάποια πράγματα στην επίθεση. Είχαμε θέληση είχαμε διάθεση, αλλά πρέπει να βελτιωθούμε. Εκτός έδρας πρέπει να είσαι πιο σκληρός, δεν μπορείς να δέχεσαι 90 πόντους και να θες να κερδίσεις εκτός έδρας”.

Σεγκούρα: “Λάνγκφορντ και Ανγκόλα είναι μαζί με την ομάδα”

Στον έλεγχο του ρυθμού που πέτυχαν οι παίκτες του, αλλά και στην επιστροφή των Ανγκόλα – Λάνγκφορντ στη δράση στάθηκε μιλώντας στην ΕΡΤ ο προπονητής της “Ένωσης”.

“Όπως πήγε το παιχνίδι από την αρχή κάναμε προσαρμογές και από τη στιγμή που ελέγξαμε τον ρυθμό ήταν κλειδί. Παίξαμε με τον δικό μας ρυθμό και ελέγξαμε τον ρυθμό. Ξέρουμε ότι Λάνγκφορντ και Ανγκόλα είναι μαζί με την ομάδα όμως έχουμε εμπιστοσύνη στους παίκτες που έχουμε. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι”.