Σάσα Βεζένκοφ: “Βουνό” πίσω, CLUTCH μπροστά! (video)

2022-04-11T22:10:05+00:00 2022-04-11T22:44:34+00:00.

11/Apr/22 22:10

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός στη νίκη του Ολυμπιακό μέσα στο ΟΑΚΑ, όντας “διπλός” αλλά και Clutch στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Για ακόμα ένα παιχνίδι του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καταπληκτικός.

Ο αριστερόχειρας φόργουορν της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε μέσα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και όχι μόνο δεν έδειξε να τον καταβάλει η κούραση, αλλά αντ’ αυτού, εκείνος ήταν ΠΑΝΤΟΥ, δίνοντας πολύτιμες λύσειες σε επίθεση και άμυνα.

Συνολικά είχε 13 πόντους με 2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα, οι 5 πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο (είχε 8 στο πρώτο) ήταν Clutch και καθοριστικοί για την έκβαση του αγώνα.

Αρχικά με δικό του τρίποντο ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 57-59 (33’), ενώ ένα φόλοου για το 60-66 (38’) ήταν μαχαιριά στην καρδιά του Παναθηναϊκού, καθώς κάπου εκεί τελείωσε και τυπικά ο αγώνας.

Συνολικά πάντως ο Βεζένκοφ είναι εξαιρετικός απέναντι στον Παναθηναϊκό, καθώς και στα 5 ντέρμπι φέτος ήταν διψήφιος, μετρώντας κατά μέσο 16 πόντους, 9.6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, σουτάροντας με 58% εντός παιδιάς.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το σκοράρισμα πάντως, οι 13 πόντοι του είναι η χαμηλότερη επίδοσή τους φέτος απέναντι στους Πράσινους (κορυφαία εμφάνιση οι 19 στην ήττα στο ΣΕΦ για την Stoiximan Basket League, ενώ τα 15 ριμπάουντ αποτελούν ρεκόρ, καθώς ξεπέρασε τα 13 του τελικού του Κυπέλλου. Φυσικά μιλάμε και για ρεκόρ καριέρας, καθώς ποτέ άλλοτε δεν είχε μαζέψει 15 “σκουπίδια” στην καριέρα του.

Αρκετά είπαμε όμως, ας τα πει τα υπόλοιπα το βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του Σάσα Βεζένκοφ από το ΟΑΚΑ:

Ολυμπιακός: Του πήρε τον αέρα, του πήρε και την έδρα! (videos)

Ολυμπιακός: Το πλεονέκτημα δίνει κατά… 58% πρωτάθλημα (videos)

ΜακΚίσικ: Ο δήμιος του Παναθηναϊκού καθόρισε ΞΑΝΑ ντέρμπι “αιωνίων”! (videos)

Σλούκας: Ηγέτης με τα “ερυθρόλευκα” σε σπουδαία δημιουργική βραδιά! (videos)

Ουόκαπ: “Η σκληράδα μας έκανε τη διαφορά” (video)

Stoiximan Basket League: Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός (videos)

Πρίφτης: “Τα πάντα θα κριθούν τον Ιούνιο” (videos)

Μπαρτζώκας: “Πρέπει να κερδίζεις με όλους τους τρόπους” (videos)

Ολυμπιακός: Κέρδισε ντέρμπι “αιωνίων” στη regular season μετά από έξι χρόνια! (video)