Μομίροφ “εκτελεστής”, Κολοσσός νικητής στο Λαύριο! (videos)

2022-04-13T18:04:42+00:00 2022-04-13T18:55:59+00:00.

13/Apr/22 18:04

Ο Κολοσσός Ρόδου με μία σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο δίλεπτο εκτός έδρας κόντρα στο Λαύριο πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη με 84-81. εδραιώνοντας την παρουσία στην πρώτη τετράδα της Stoiximan Basket League.

Το τέταρτο του φετινό διπλό πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου στη Stoiximan Basket League με 84-81 κόντρα στο Λαύριο χάρη σε μία τεράστια ανατροπή με 10-0 σερί σε 102” δευτερόλεπτα, παρότι βρέθηκε στο -7 στο 38ο λεπτό του ματς και πλέον οδεύει ολοταχώς για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Πλέον οι Ροδίτες με ρεκόρ 12-8 πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους και έχουν πολλές πιθανότητες για μία θέση στην τετράδα, ενώ το Λαύριο με 7-13 ρεκόρ και τρεις σερί ήττες έχουν λίγες πιθανότητες για είσοδο στην οκτάδα των playoffs.

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος με πολλά τρίποντα από Λαύριο

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και με τον Κακλαμανάκη να έχει 8 πόντους και το Λαύριο 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 16-13 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν 4/5 τρίποντα και προβάδισμα με 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση κυρίως μέσω της άμυνας του και κατάφερε με επιμέρους σκορ 17-5 και πρωταγωνιστή τον Φλόιντ που μετρούσε 12 πόντους με 4/5 σουτ να ανατρέψει το σκορ και να περάσει μπροστά με 35-29 (στο 17′). To πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να “ξυπνάει” και με δικό του επιμέρους σκορ 14-6 και buzzer beater τρίποντο του Ουίλιαμς (9/17 συνολικά) να προηγείται με 43-41.

Από το -9 το έκανε “θρίλερ” ο Κολοσσός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίζει εξαιρετική άμυνα αφήνοντας για 3′ λεπτά χωρίς καλάθι τον Κολοσσό και με επιμέρους σκορ 9-2 να προηγείται για πρώτη φορά με +9 (52-43 στο 25′). Με τον Φλόιντ να φτάνει τους 17 πόντους οι Ροδίτες μείωσαν σε 55-53 (στο 27′) και επέστρεψαν στο ματς και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Νικολαΐδη και προβάδισμα με 64-61 για το Λαύριο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τον Νικολαΐδη να έχει ρόλο “κλειδί” σε άμυνα και επίθεση για το Λαύριο η διαφορά πήγε ξανά στο +9 (72-63 στο 33′) με ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 8-2. Ποτ και Μομίροφ έδωσαν “ανάσα” στον Κολοσσό και με σερί 7-0 έκαναν και πάλι το ματς ντέρμπι μειώνοντας σε 73-70 (στο 35′).

Δύο λεπτά πριν το τέλος το μπασκετικό ξύλο στο παρκέ ήτα έκδηλο, όμως ο Μουράτος με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε μικρό επιμέρους σκορ 6-2 για το Λαύριο και του έδωσε προβάδισμα νίκης με 79-72. Ο Ποτ και πάλι προσπάθησε να αλλάξει τη μοίρα του αγώνα και μείωσε σε 79-76 στο 1:10, ενώ ο Μομίροφ ισοφάρισε με τρίποντο στον αιφνιδιασμό σε 79-79 (στο 39′). Ένα ακόμα λάθος του Λαυρίου έφερε το σερί 10-0 του Λαυρίου με τρίποντο… νίκης από τον Μομίροφ με 82-79 στα 20” σε μία τεράστια ανατροπή!

Στην επόμενη κατοχή τους οι γηπεδούχοι μείωσαν με 2/2 βολές του Μουράτου στα 16” σε 82-81, αλλά ο Φλόιντ με 2/2 δικές του βολές έκανε το 84-81 και στο τέλος ο Μουράτος αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη.

Που κρίθηκε: Στο 38′ ο Μουράτος έκανε με τρίποντο το σκορ 79-72, όμως ο Κολοσσός με σερί 10-2 σε 102” δευτερόλεπτα “έκλεψε” τη νίκη στο Λαύριο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μομίροφ που πήρε “φωτιά” στο τέλος με 2/2 τρίποντα και συνολικά με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, αλλά και οι Ποτ (12 πόντους, 4 ασίστ), Φλόιντ (20 πόντους με 5/11 σουτ) που έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84.

Σερέλης: “Δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας”

Οι δηλώσεις του προπονητή του Λαυρίου:

“Κάναμε σημαντικά λάθη στην άμυνα όταν είχαμε τη διαφορά των 7 πόντων και δεχθήκαμε δύο κρίσιμα τρίποντα από τον Μομίροφ. Ήταν η καλύτερή μας εμφάνιση στα τελευταία παιχνίδια, δικαιούμασταν τη νίκη. Ο Κολοσσός κέρδισε αλλά του δώσαμε το δικαίωμα, έπρεπε να ελέγξουμε καλύτερα το παιχνίδι. Κάναμε κρίσιμα λάθη, μπορεί και από ενθουσιασμό για μια καλή εμφάνιση. Δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, θέλαμε περισσότερες νίκες, κάνουμε μια προσπάθεια για να τις φέρουμε. Επόμενο ματς είναι με τον Παναθηναϊκό, θέλουμε να.. μαζέψουμε την ομάδα και να πάμε παρακάτω”.

Καντζούρης: “Δείξαμε τεράστια ψυχικά αποθέματα”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Κολοσσού στην ΕΡΤ:

“Είχαμε αρκετά αμυντικά κενά. Όταν παίζουμε καλά στην άμυνα είμαστε επικίνδυνοι για κάθε αντίπαλο, διαφορετικά είμαστε μεσαίου επιπέδου για να μην πω και χειρότερα. Εκεί που έπρεπε οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα, αντέδρασαν. Παίξαμε καλή άμυνα, βάλαμε μεγάλα σουτ και πήραμε μια μεγάλη νίκη. Στο τέλος μετράει η νίκη, δείξαμε τεράστια ψυχικά αποθέματα και είναι κάτι που μας ικανοποιεί πολύ”.