Ολυμπιακός: Πέρασε άνετα από την Πάτρα, σε καλό ρυθμό ενόψει playoffs (videos)

2022-04-14T17:39:12+00:00 2022-04-14T18:06:29+00:00.

14/Apr/22 17:39

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στη Stoiximan Basket Leaue και πέρασε εύκολα από έδρα του Προμηθέα Πάτρας με 85-66 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ και παραμένει αήττητος με 11/11 απέναντι στους Πατρινούς.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει μπει σε mood προετοιμασίας εν όψει των playoffs της Ευρωλίγκα με τη Μονακό και αγωνιζόμενη χωρίς τον Ζαν-Σαρλ στην Πάτρα έφυγε με το διπλό με 85-66 κόντρα στον Προμηθέα ο οποίος για ένα ακόμα παιχνίδι τον τελευταίο καιρό είχε απουσίες επιπροσθέτως και του ηγέτη της Δημήτρη Αγραβάνη.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 19-1 μετρώντας 13 συνεχόμενες νίκες και παραμένει πρώτος μετά και το διπλό στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Προμηθέας μετά από πέντε σερί νίκες στην Πάτρα ηττήθηκε και έχει ρεκόρ 11-7 παλεύοντας για μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν μπροστά τους το τελευταίο παιχνίδι πριν ξεκινήσουν οι “μάχες” των playoffs με τη Μονακό στο ΣΕΦ (20/4 και 22/4) αντιμετωπίζοντας στο Φάληρο τη Λάρισα (16/4).

Προβάδισμα από νωρίς oι “ερυθρόλευκοι”, έβγαλε αντίδραση στο -20 ο Προμηθέας

Με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 17-2 (στο 6′) με 5/5 δίποντα έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα και ο Προμηθέας δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα επιθετικά ριμπάουντ (4).

Η διαφορά πήγε και στο +20 (24-4 στο 8′) με τον Ντόρσεϊ να φτάνει τους 9 με τρίποντο και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και σκορ 27-7 με τον Προμηθέα να έχει 3/17 και τον Ολυμπιακό 9/16 με μηδέν λάθη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας και ο Ηλίας Ζούρους άνοιξαν το rotation και οι “ερυθρόλευκοι” παρά τη χαλάρωση τους διατηρούσαν ένα μεγάλο προβάδισμα με 34-16 (στο 15′).

Οι Πατρινοί βρίσκοντας λύσεις από τον πάγκο με Φράνκαμπ και Τανούλη να πετυχαίνουν μαζί 19 πόντους και με την άμυνα τους έκαναν επιμέρους σκορ 22-4 (!) και μείωσαν στο 18ο λεπτό σε 38-30. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-34 και τους Πειραιώτες να έχουν το πάνω χέρι.

Έλεγξε ρυθμό και σκορ και έφυγε με το διπλό ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να συνεχίζει να δείχνει το ανταγωνιστικό του πρόσωπο όπως και στη δεύτερη περίοδο, αλλά τον Ολυμπιακό να διατηρεί με ΒεζένκοφΝτόρσεϊ μία διψήφια διαφορά (52-40 στο 24′). Ο ομογενής shooting guard έφτασε τους 19 πόντους με 7/10 σουτ, ο Βεζένκοφ τους 15 με 5/5 και το σκορ έγινε 59-43 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τον ΜακΚίσικ με 15 πόντους και 3/4 τρίποντα να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +20 (77-57 στο 35′). Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 79-62 και στο φινάλε πανηγύρισε το διπλό με 85-66.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 27-7 διαφορά την οποία δεν έχασε σε σημαντικό βαθμό στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Παίκτης-κλειδί: O Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (7/8 σουτ), 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, όπως και ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο ΜακΚίσικ με 21 πόντους (5/8 τρίποντα), 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 34-44, 50-67, 66-85.