ΠΑΟΚ: Επιτέλους νίκη με MVP Τολιόπουλο!

2022-04-16T17:59:13+00:00 2022-04-16T18:57:58+00:00.

16/Apr/22 17:59

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και χωρίς νίκη στην “Πυλαία” από τον Ιανουάριο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον Απόλλωνα Πάτρας με 81-76.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης δείχνοντας θέληση για επιστροφή στις νίκες και με τον Τολιόπουλο να παίζει καθοριστικό ρόλο όπως και άμυνα της στο τελευταίο τετράλεπτο (2 πόντους παθητικό) κατάφερε να επιβληθεί επί του Απόλλωνα με 81-76.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 8-11 και ελπίζει για είσοδο στην οκτάδα, ενώ ο Απόλλωνας με 7-13 είδε το μικρό νικηφόρο σερί του να τερματίζεται.

Προβάδισμα για ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το ματς στο ξεκίνημα του και ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα με 16-12 (στο 6′) και με +8 (23-16 στο 8′) έχοντας για πρωταγωνιστή τον Καμπερίδη με 10 πόντους. Η πρώτη περίοδος έληξε με το Απόλλωνα να μειώνει σε 23-22 με σερί 6-0 μετρώντας 4/7 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί μέσα από την άμυνα τους και χαμηλώνοντας το ρυθμό στο παρκέ προηγήθηκε κιόλας μετά από αρκετή ώρα με 30-29 (στο 15′).Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (36-35 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 9-3 και τον ΠΑΟΚ να προηγείται ξανά με +7 (45-38).

Το πάλεψε ο Απόλλωνας αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να διατηρεί το προβάδισμα της με 49-44 (στο 24′) με τον Τολιόπουλο να έχει 9 πόντους. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 57-49 (στο 28′) χάρη στην άμυνα του και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ένα σημαντικό προβάδισμα νίκης στο 35ο λεπτό με 74-65, αλλά ο Απόλλωνας με σερί 7-0 μείωσε γρήγορα μέσα σε ένα λεπτό σε 74-72 (στο 36′) και έκανε “θρίλερ” το ματς. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Λι πετυχαίνοντας ένα καθοριστικό καλάθι και φάουλ έδωσε “αέρα” 5 πόντων (79-74) στον ΠΑΟΚ και τον έχρισε και πάλι φαβορί για τη νίκη.

Ένα λάθος των Πατρινών, μία κακή επίθεση τους και ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ έφεραν οριστικά το ματς στην πλευρά του ΠΑΟΚ που πανηγύρισε τη νίκη με 81-76.

Που κρίθηκε: Στο 36′ ο Απόλλωνας μείωσε σε 74-72, αλλά στα τελευταία λεπτά δεχόμενος σερί 7-0 βρέθηκε στο -7 (81-74) στα 20” και έχασε οριστικά το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τολιόπουλος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (6/11 σουτ) και 2 ριμπάουντ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Ρίβερς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76.