ΑΕΚ: Λύγισε τον Ηρακλή με ΜΥΘΙΚΟ Κολόμ, στην επιστροφή του Ανγκόλα! (videos)

2022-04-20T17:45:30+00:00 2022-04-20T19:43:24+00:00.

20/Apr/22 17:45

H AEK αν και δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στον Ηρακλή στα Λιόσια κατάφερε να επιβληθεί με 80-74 για τη Stoiximan Basket League έχοντας σε απίθανη μέρα τον Κινο Κολόμ και τον Ανγκόλα να επιστρέφει στη δράση.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα τα βρήκε σκούρα εντός έδρας απέναντι στους επτά παίκτες του rotation που παράταξε ο Ηρακλής και χρειάστηκε τον Κινο Κολόμ να “οργιάσει” στο παρκέ με 30άρα και 6 ασίστ για να πάρει την πολυπόθητη πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι ματς με 80-74.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 12-0 και τρεις σερί νίκες ελπίζει βάσιμα για μία θέση στην τετράδα, ενώ ο Ηρακλής με 5-15 παλεύει για την παραμονή του. Ο “Γηραιός” πάντως δεν βγήκε αλώβητος από το παιχνίδι, καθώς ο Παπαδάκης τραυματίστηκε και θα υποβληθεί σε εξετάσεις στη γάμπα του αριστερού του ποδιού, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος, που αντιμετωπίζει.

Κολόμ και… μπροστά η ΑΕΚ στο ντέρμπι του πρώτου μέρους

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και με τον Κολόμ να έχει ήδη 7 πόντους και 1 ασίστ το σκορ ήταν 14-10 (στο 7′) υπέρ της ΑΕΚ. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ηρακλή να κάνει επιμέρους σκορ 10-3 και να προηγείται με 20-17 με τον Πετανίδη να έχει 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η “Ένωση” βρήκε και πάλι το καλό της πρόσωπο και με επιμέρους σκορ 9-2 πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 26-22 (στο 13′). Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 28-26 (στο 17′) χάρη στην άμυνα τους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά με 35-33 και τον Κολόμ να έχει 16 πόντους!

Απίθανος Κολόμ και νίκη για ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ηρακλή να συνεχίζει παρά τους 9 διαθέσιμους παίκτες να παίζει εξαιρετικά και να προηγείται με 45-41 (στο 24′). Με τον Κολόμ να παίζει… μόνος του με 25 πόντους η ΑΕΚ παρότι είχε 5/30 τρίπονντα γύρισε και πάλι το ματς με επιμέρους σκορ 8-2 και 49-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το ισόπαλο 56-56 μετά από buzzer beater τρίποντο του Έιμπραμς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι στα Λιόσια καλά κρατούσε με την ΑΕΚ να παίρνει σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 71-61 (στο 36′) με επιμέρους σκορ 15-5. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Ηρακλής μείωσε σε 74-67, αλλά όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και η “Ένωση” στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 80-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες με 56-56 αλλά η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 15-5 προηγήθηκε με 71-61 στο 36′ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κολόμ που ήταν απίθανος με 34 πόντους (11/16 σουτ, 6/11 τρίποντα), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ “καθάρισε” το ματς για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-33, 56-56, 80-74