Λαύριο: Υπέταξε τον Προμηθέα και… χάλασε το ντεμπούτο του Γιατρά

2022-04-20T17:56:22+00:00 2022-04-20T23:27:44+00:00.

20/Apr/22 17:56

Το Λαύριο ξαναγεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από 4 σερί ήττες, με την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη να επικρατεί του Προμηθέα με 90-82 και να “χαλάει” το ντεμπούτο του Μάκη Γιατρά.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, το Λαύριο πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 90-82.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ήταν ψύχραιμοι στις βολές, φτάνοντας έτσι στην πρώτη τους νίκη μετά από 4 ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Πλέον το Λαύριο βρίσκεται στο 8-14, με τον κόουτς Καμπερίδη να παίρνει την πρώτη του νίκη ως χεντ κόουτς της ομάδας (είχε κοουτσάρει με Παναθηναϊκό και Απόλλωνα στην Πάτρα), ενώ ο Προμηθέας, ο οποίος εμφανίστηκε χωρίς τον Μάκη Γιατρά, υποχώρησε στο 11-9.

Ο Βον με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ από 17 είχαν Νικολαΐδης και Μουράτος.

Από την άλλη ο Άντριτς είχε 19, ο Φράνκαμπ 18 και ο Τανούλης 11 για τον Προμηθέα, ο οποίος εμφανίστηκε χωρίς τους Ρέι, Αγχαβάνης, Γκίκας, Χαντ

Η εξέλιξη:

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε τον έλεγχο με 12-4 στο 3’, όμως η συνέχεια ανήκε στον Προμηθέα. Οι Πατρινοί, με όπλο τον εξαιρετικό Τανούλη, επέστρεψε και μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 21-25.

Λίγο μετά οι Πατρινοί έφτασαν και στο +5 (23-28, 11’), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, παίρνοντας τον έλεγχο εκ νέου (35-28, 13’). Άντριτς και Γκάντι βοήθησαν τον Προμηθέα να επιστρέψει ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει στο μετά από τρίποντο του Φράνκαμπ.

Το Λαύριο με τρίποντο του Νικολαΐδη έκανε το σκορ 52-47 (23’), όμως ένα 0-11 του Προμηθέα ανέτρεψε ξανά την κατάσταση (52-58, 27’). Το Λαύριο ισοφάρισε σε 60-60, με το δεκάλεπτο να κλείνει με το τρίποντο του Σίμπσον για το 60-63.

Το ματς παρέμεινε θρίλερ και στην τέταρτη περίοδο, με το Λαύριο, μετά το 69-71 (34’) να τρέχει ένα 6-0 που του έδωσε αέρα. Οι παίκτες του Καμπερίδη δεν έμειναν εκεί, με τον Νικολαΐδη να κάνει το σκορ 81-73 στο 38’ και ουσιαστικά κάπου εκεί τα πάντα τελείωσε. Τελικό σκορ 90-82 και νίκη για το Λαύριο.

Πού κρίθηκε:

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό, με το Λαύριο να τελειώνει την αναμέτρηση με συνοπτικές διαδικασίες.