Βόβορας: “Έχει προταθεί ο Ουόλτον – Λίγες οι διαθέσιμες επιλογές”

2022-04-20T18:25:54+00:00 2022-04-20T19:04:49+00:00.

20/Apr/22 18:25

vovoras

Ο Γιώργος Βόβορας αναφέρθηκε στο ενδεχόμενο ενίσχυσης από πλευράς Παναθηναϊκού, μετά τη νίκη επί της Λάρισας.

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο κόντρα στη Λάρισα (98-67), για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Γιώργος Βόβορας αναφέρθηκε στα θετικά στοιχεία, που είδε από τους παίκτες του, ενώ αναφέρθηκε και στην κακή πρώτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 10 (5-15).

Μάλιστα, απάντησε και σε ερώτηση σχετική με τα σενάρια, που θέλουν την ομάδα του να ενισχύεται, ειδικά μετά το όνομα του Ντέρικ Ουόλτον, που ακούστηκε την Μεγάλη Τρίτη (19/4).

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

”Ήταν καλό ματς, βγάλαμε διάθεση και ενέργεια, το δείχνουν και τα επιθετικά ριμπάουντ. Προσπαθήσαμε να τρέξουμε, θέλουμε να τα κρατήσουμε αυτά. Ήταν σημαντικό να κλείσουμε το Πάσχα με ένα καλό ματς. Πρέπει να ξεκουραστούμε και μετά να δουλέψουμε, γιατί έρχονται δύσκολα.

Η πρώτη περίοδος ήταν θέμα ψυχολογικό. Έχω ζήσει τέτοιες στιγμές, ήταν πιεσμένη η ομάδα, είμαι χρόνια στην ομάδα και ξέρω.

Θέλω να είμαι ειλικρινής, κοιτάμε την αγορά, είναι δύσκολη όμως. Δεν έχουμε γκαρντ ούτε για τις προπονήσεις. Αν βρούμε κάτι πολύ καλό, θα το εξετάσουμε. Έχουμε και τους τραυματίες, περιμένουμε να δούμε την πορεία τους και να πάρουμε ανάλογες αποφάσεις. Είναι λίγοι οι διαθέσιμοι παίκτες, έχει προταθεί ο Ουόλτον, αλλά μέχρι εκεί”

Τζέρεμι Έβανς: ”Η ομάδα άλλαξε προπονητή για κάποιο λόγο”

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης του Παναθηναϊκού:

«Σαν παίκτες πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας. Είμαστε επαγγελματίες. Πρέπει να κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα, να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Η ομάδα άλλαξε τον προπονητή για κάποιον λόγο, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε.

Ήταν μία εξαιρετική εμφάνιση, προσπαθήσαμε να παίξουμε σκληρά και φτάσαμε στη νίκη. Το λατρεύω να σουτάρω για τρεις, ειδικά όταν έχω χώρο και είμαι αμαρκάριστος. Μου αρέσει να παίρνω τις πάσες από τους συμπαίκτες μου και να σκοράρω.

Βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά κα προσπαθούμε στην προπόνηση να γίνουμε καλύτεροι. Πρέπει να μάθουμε καινούρια πράγματα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση»

Φώτης Τακιανός: ”Να παλέψουμε για το καλύτερο πλασάρισμα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Λάρισας:

”Είναι το δεύτερο πολύ δύσκολο παιχνίδι που δίνουμε σε λίγες μέρες. Φάνηκαν τα σημάδια των εκτός έδρας παιχνιδιών που δώσαμε. Είχαμε απουσίες παικτών, που θα μας βοηθούσαν να είμαστε φρέσκοι και να κάνουμε διαχείριση στο 40λεπτο. Προστέθηκε και η κόπωση και στη συνέχεια το έλλειμα συγκέντρωσης. Δεν ήμασταν καλοί στο αμυντικό μας ριμπάουντ. Ο λόγος ήταν λόγω της έλλειψης ενέργειας από την κούραση. Επίσης, είχαμε αρκετά λάθη, τα οποία έχουν να κάνουν με την απουσία συγκέντρωσης, που θεωρώ πως και αυτή προήλθε από την κούραση. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο 1ο δεκάλεπτο, στο 2ο ημίχρονο επικράτησε ολοκληρωτικά ο Παναθηναϊκός.

Πρέπει να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας και να μπούμε στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, με τέσσερα ματς που θα κρίνουν την κατάταξή μας. Από εκεί θα φανεί πόσο θα υποστηριχθεί η πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας μέχρι σήμερα. Εύχομαι καλό Πάσχα με υγεία πάνω από όλα. Τελειώνοντας το πρωτάθλημα είμαι σίγουρος πως θα καταφέρουμε κάτι σπουδαίο.

Κάναμε κάποιες νίκες μέχρι σήμερα. Είναι αναπόφευκτη η σκέψη να παλέψουμε για το όσο το δυνατόν υψηλότερο πλασάρισμα. Από τα τέσσερα ματς που έχουμε να δώσουμε, τα τρία είναι εντός έδρας. Είναι ευνοϊκό το πρόγραμμα για να κάνουμε μια σκέψη να καταλάβουμε όσο το δυνατόν υψηλότερη θέση”