Άρης να ΓΟΥΣΤΑρης για πλέι οφ

2022-04-20T21:13:13+00:00 2022-04-20T23:23:46+00:00.

20/Apr/22 21:13

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Άρης πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 77-76, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τα πλέι οφς!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ένα ντέρμπι από τα παλιά ήταν αυτό που είδαμε στο Αλεξάνδρειο, με τον Άρη να κάνει μια ΑΠΙΘΑΝΗ ανατροπή και να παίρνει τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-76.

Ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει ακόμα και στο +11 στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Άρης έκανε μια επική ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη επί του μεγάλου αντιπάλου, χάρη στις βολές του Κάουαν στο τέλος,.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης ανέβηκε στο 10-12, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 8-12. Ο Δικέφαλος πάντως

Ο Κάουαν είχε 18 πόντους με 7 ασίστ, πέραν των βολών που έκριναν το αποτέλεσμα, ενώ 16 είχε ο Νετζήπογλου και 15 ο Κέλι.

Ο ΝτιΛέο είχε 15 για τον Δικέφαλο, ενώ από 10 είχαν οι Χριστοδούλου, Τολιόπουλος και Ρίβερς.

Η εξέλιξη:

Στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου ένα πεντάλεπτο. Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν προβάδισμα με οκτώ πόντους και ανάγκασan τον πάγκο του Άρη να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ντι Λέο ήταν εκπληκτικός στο ξεκίνημα, όμως με ατομικές ενέργειες του Κάουαν, ο Άρης έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 22-21. Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ. Παρόλα αυτά, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Άρης βρήκε λύσεις και ξέφυγε με +3 στο 20′.

Ο Νετζήπογλου ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μισό, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε να αποσπαστεί, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να κλείνει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 55-64. Παρόλα αυτά, ο Άρης, όχι μόνο δεν παράτησε τα όπλα, αλλά πλήρωσε τον αντίπαλό του με το ίδιο νόμισμα στην τέταρτη περίοδο.

Άμυνα, κλεψίματα, μεγάλες ενέργειες και κάπως έτσι το παιχνίδι ήρθε και πάλι στην ισοπαλία, 4′ πριν το τέλος. Ο Κάουαν κέρδισε φάουλ, έβαλε δύο βολές στα 19”, ο Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Άρης πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 77-76.

Πού κρίθηκε:

Η τελευταία περίοδος και το ξέσπασμα του Άρη ήταν κομβικά, όπως και οι βολές του Κάουαν, αλλά και το άστοχο τρίποντο του Γκριν.