Ο ΠΑΟΚ σκόρπισε τον Προμηθέα! (videos)

2022-04-27T17:45:01+00:00 2022-04-27T19:15:29+00:00.

27/Apr/22 17:45

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και πανηγύρισε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη με 84-65 κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας ο οποίος συνέχισε την κακή του πορεία στη Stoiximan Basket League μετρώντας πέντε σερί ήττες.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έλεγχε το παιχνίδι σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια του και με ένα ξέσπασμα από το τέλος του πρώτου μέρους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου “λύγισε” τον Προμηθέα και πανηγύρισε τη σημαντική εντός έδρας νίκη με 84-65.

Πλέον ο ΠΑΟΚ που μετράει δύο νίκες στα επτά τελευταία ματς έχει ρεκόρ 9-12 και ελπίζει ακόμα για είσοδο στην οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ ο Προμηθέας με ρεκόρ 11-10 και πέντε συνεχόμενες ήττες έχει χάσει έδαφος στην πρώτη εξάδα της κατάταξης.

Μπροστά ο ΠΑΟΚ με καλό δεύτερο δεκάλεπτο

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στην επίθεση ειδικά για τον Προμηθέα ο οποίος με 4/5 τρίποντα προηγήθηκε με 12-10 (στο 4′) παρότι ο ΠΑΟΚ είχε 5/5 δίποντα.

Οι γηπεδούχοι με το πρώτο τους τρίποντο δια χειρός Λοβ (6 πόντους) πέρασαν και μπροστά με 16-15 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-17 για τον ΠΑΟΚ και την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει 2/7 δίποντα και 4 λάθη με 3 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε και ο Προμηθέας δεχόμενος 2 πόντους σε 3′ λεπτά πέρασε και πάλι μπροστά με 24-23 (στο 13′).

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 32-31 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ξέσπασμα του ΠΑΟΚ και προβάδισμα με 41-33!

Καθοριστική η τρίτη περίοδος για την “ασπρόμαυρη” νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να διατηρούν άνετα ένα σημαντικό προβάδισμα με 50-41 (στο 25′).

Η διαφορά με καθοριστικό σερί 10-0 πήγε για πρώτη φορά και στο +19 (60-41 στο 27′) με τους Πατρινούς να μην μπορούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα να μειώνει σε 64-51 και να ελπίζει στη μεγάλη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν το φαβορί και στο 35ο λεπτό προηγήθηκε ξανά με +19 (74-55) με επιμέρους σκορ 10-4 και “αγκάλιασε” τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 80-63 και στη λήξη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη με 84-65.

Που κρίθηκε: Στο 25ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα με 50-41, όμως σε εκείνο το σημείο με ένα δικό του σερί 10-0 η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 19 (60-41 στο 27′) και όλα τελείωσαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λοβ με 21 πόντους (7/14 σουτ), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν ο MVP της νίκης του “Δικεφάλου” του Βορρά, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο Τολιόπουλος με 12 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.

Λυκογιάννης: ” Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την αμυντική μας συμπεριφορά”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΟΚ στη συνέντευξη τύπου:

“Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό ότι καταφέραμε και κερδίσαμε, παίζοντας αρκετά καλά και παίρνοντας μεγάλη διαφορά, κόντρα σε μια ομάδα που έχει ποιότητα, προερχόταν από συνεχόμενες ήττες και περιμέναμε ότι θα προσπαθήσει να αντιδράσει. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Πήγε πολύ καλά το πλάνο που είχαμε σε κάποιους παίκτες, με κάποιους άλλους είχαμε προβλήματα. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την αμυντική μας συμπεριφορά και μας έδωσε τη δυνατότητα να ανοίξουμε το τρανζίσιον.

Έχουμε μικρό διάστημα για να προετοιμαστούμε για ένα ιδιαίτερο παιχνίδι μπροστά μας με τον Ιωνικό. Έχουμε κάποια ερωτηματικά για παίκτες. Για τον Καμπερίδη δε νομίζω ότι θα παίξει και το Σάββατο, ο Γιάνκοβιτς, είναι κι αυτός μεγάλο ερωτηματικό. Δε θα προπονηθούμε και στο γήπεδο μας λόγω βόλεϊ, τις δύο επόμενες ημέρες. Ελπίζω να κρατήσουμε τις πληροφορίες σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα. Συγχαρητήρια στους παίκτες για την αντίδραση σήμερα”.

Για το κοντό σχήμα: “Είχε να κάνει με τα ματσαρίσματα. Σήμερα ο Άντριτς, έπαιξε λίγο στο «3». Ρισκάραμε με τον Αγραβάνη, οπότε είχαμε τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσουμε αυτά τα κοντά σχήματα. Ξέραμε ότι ο Προμηθέας στο τέλος μόνο με κάποια πίεση θα προσπαθούσε να αλλάξει το ρυθμό, για αυτό και θέλαμε κοντούς να χειριστούν τη μπάλα και να βρουν τα κενά. Ο Γιάνκοβιτς δεν είναι έτοιμος, ήταν ερωτηματικό αν θα μπορούσε να παίξει σήμερα, οπότε ούτως η άλλως έπρεπε να πάμε σε πιο κοντά σχήματα”.

Για τους Λι και Ρένφρο: “Με τον Λι είχαμε μια μεγάλη κουβέντα και νομίζω ότι βοήθησε. Δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς ότι έρχεσαι μεσούσης της σεζόν, είσαι πίσω από τον καλύτερο ψηλό της κατηγορίας, οπότε ξέρεις ότι θα παίζεις 10 λεπτά. Αυτός φεύγει και μετά πρέπει να παίξεις το ρόλο του βασικού. Δεν είναι εύκολο. Ο Ρένφρο έχει μεγάλα αθλητικά προσόντα, προσαρμόζεται σε κάποια πράγματα. Ξεκίνησε καλά με 1-2 μπλοκ, πήρε αυτοπεποίθηση. Οι κοντοί χτύπησαν καλά στο πικ εν ρολ, αυτός έκανε τη δουλειά του καλά και κάπως έτσι, είχε καλή παρουσία σήμερα”.