Λάρισα για… φίλημα και φουλ για εξάδα! (videos)

2022-05-01T17:50:58+00:00 2022-05-01T18:21:13+00:00.

01/May/22 17:50

Η Λάρισα με πρωταγωνιστές τους Κρουμπάλι, Μούντι και Μάριτς επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Basket League με 83-74 στην έδρα της κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας και είναι φαβορί για είσοδο στα playoffs στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου.

Η Λάρισα συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της στη φετινή Stoiximan Basket League και παρότι για 30′ λεπτά δυσκολεύτηκε στην έδρα της κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας κατάφερε με “ξέσπασμα” στο τέταρτο δεκάλεπτο να πανηγυρίσει μία ακόμα μεγάλη νίκη με 83-74.

Πλέον η Λάρισα με ρεκόρ 10-11 έχει πολλές πιθανότητες για είσοδο στην οκτάδα, αλλά ακόμα και για την έκτη θέση συνεχίζοντας την καλή φετινή της πορεία, ενώ ο Απόλλωνας με ρεκόρ 7-14 μετράει πλέον τέσσερις σερί εκτός έδρας ήττες.

Ντέρμπι από νωρίς στο πρώτο μέρος

Κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς οι δύο ομάδες με τη Λάρισα να έχει ένα πολύ μικρό προβάδισμα με 12-10 (στο 5′) έχοντας 2/3 τρίποντα. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο όπως και οι γηπεδούχοι στο σκορ (16-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 6-2 και προβάδισμα με 19-18 για τους Πατρινούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και να είναι ισόπαλες με 29-29 (στο 14′). Το σκορ έγινε και 36-35 υπέρ του Απόλλωνα (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Λάρισα μπροστά με 40-38 χάρη στους Μούντι (13 πόντους) και Κρουμπάλι (11 πόντους).

Το “καθάρισε” η Λάρισα με ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα από τον Απόλλωνα και με επιμέρους σκορ 9-5 να προηγούνται με 49-43 (στο 24′). H Λάρισα με τον Μάριτς πρωταγωνιστή κρατούσε το προβάδισμα με 60-56 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 61-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λάρισα με σερί 7-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (68-58) στο 32ο λεπτό και έγινε φαβορί για τη νίκη. Ο Απόλλωνας έμενε ζωντανός, αλλά η Λάρισα κρατούσε προβάδισμα… νίκης με 76-70 (στο 37′). Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η Λάρισα επέστρεψε στις νίκες στο Πρωτάθλημα με 83-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Λάρισα μπήκε προηγούμενη με 61-58 και με 7-0 σερί σε δύο λεπτά προηγήθηκε με +10 (68-58) διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάριτς ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Κρουσμπάλι με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ και ο Μούντι με 15 πόντους, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-38, 61-58, 83-74

Βετούλας: “Χάσαμε από λάθη κούρασης”

Στην κούραση των παικτών του και στην προσπάθεια τους κόντρα στη Λάρισα στάθηκε μιλώντας στην ΕΡΤ ο προπονητής του Απόλλωνα Νίκου Βετούλα.