Προμηθέας: Επέστρεψε στις νίκες και στέλνει τον Ηρακλή στην Α2! (videos)

2022-05-07T17:49:42+00:00 2022-05-07T18:44:27+00:00.

07/May/22 17:49

Ο Προμηθέας Πάτρας έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί έξι ηττών κερδίζοντας στην έδρα του τον Ηρακλή με 78-69 και ουσιαστικά τον… έστειλε στην Α2 κατηγορία.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επέστρεψε στο νικηφόρο δρόμο στη Stoiximan Basket League μετά από έξι σερί ήττες και στο πρώτο θετικό αποτέλεσμα της νέας του θητείας στον Προμηθέα απέναντι στον Ηρακλή με 78-69 τον οποίο ουσιαστικά καταδίκασε σε υποβιβασμό.

Πλέον ο Προμηθέας με ρεκόρ 12-11 πιθανότατα θα καταταχθεί στην πέμπτη θέση και θα αντιμετωπίσει στα playoffs την τέταρτη ΑΕΚ, ενώ ο Ηρακλής με ρεκόρ 6-17 όπως όλα δείχνουν θα υποβιβαστεί, αφού την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό και χρειάζεται νίκη και παράλληλα ήττα του Ιωνικού.

“Ξέσπασε” στο δεύτερο και πήρε το προβάδισμα ο Προμηθέας

Καλύτερος ήταν στην πρώτη περίοδο ο Ηρακλής ο οποίος με καλά ποσοστά ευστοχίας (7/13 σουτ) κατάφερε να προηγηθεί στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 19-17, ενώ ο Προμηθέας είχε 0/6 τρίποντα και 1 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά παρότι βελτιώθηκαν επιθετικά, αμυντικά συνέχισαν να “χωλαίνουν” και ο Ηρακλής κρατούσε το προβάδισμα με 34-31 (το 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να “ξεσπάει” για τα καλά και με σερί 13-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (43-34)!

Το “καθάρισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με πρωταγωνιστή τον Φράνκαμπ ο οποίος δίνοντας σκορ στον Προμηθέα διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-42 στο 25′). H τρίτη περίοδος στο “Δημήτρης Τόφαλος” έκλεισε με τη διαφορά στους 12 (64-52) και τους γηπεδούχους να κυριαρχούν πλήρως όντας φαβορί για τη νίκη!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 8-2 μέσα σε 2′ λεπτά και προηγήθηκε με 72-54 (στο 32′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη. O Ηρακλής μείωσε στο 38ο λεπτό σε 76-65 αλλά δεν μπορούσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και στο τέλος γνώρισε την καταδικαστική ήττα με 78-69.

Που κρίθηκε: Στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο όπου ο Προμηθέας με συνολικό επιμέρους σκορ 47-33 απέκτησε σημαντικό διψήφιο προβάδισμα το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φράνκαμπ έκανε τη διαφορά με 18 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, όπως και ο Γιάννης Αγραβάνης με 14 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Άντριτς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69

Μέξας: “Στο δεύτερο ημίχρονο ξεμείναμε από λύσεις”

Στην έλλειψη λύσεων της ομάδας του που παρατάχθηκε με εννιά παίκτες, αλλά και στην ποιότητα του Προμηθέα στάθηκε ο Κώστας Μέξας μιλώντας στην ΕΡΤ.

Γιατράς: “Ο Ηρακλής είναι ο κόσμος του”

Για τη δουλειά που έχει να κάνει για τη συνέχεια ο Προμηθέας ώστε να βελτιωθεί, αλλά και για την πορεία μίλησε στην ΕΡΤ ο προπονητής των Πατρινών Μάκης Γιατράς.