Κολοσσός: “Λύγισε” τον ΠΑΟΚ και εξασφάλισε την τρίτη θέση! (videos)

2022-05-07T17:36:39+00:00 2022-05-07T18:06:00+00:00.

07/May/22 17:36

Ο Κολοσσός κέρδισε στη Ρόδο και τον ΠΑΟΚ με 69-60 χάρη στον εξαιρετικό Φλόιντ έφτασε τις πέντε σερί νίκες στη Stoiximan Basket League και εξασφάλισε την τρίτη θέση της κατάταξης ενόψει των playoffs.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν καλύτερη από τη δεύτερη περίοδο και μετά όπου ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Φλόιντ – Μίλερ και έχοντας απαντήσεις επιθετικά στο φινάλε κατέκτησε τη νίκη με 69-60 και την τρίτη θέση στη Stoiximan Basket League.

Πλέον με ρεκόρ 15-8 οι Ροδίτες θα μπουν σίγουρα ως τρίτοι στα playoffs, ενώ ο ΠΑΟΚ μετρώντας πέντε σερί εκτός έδρας ήττες και με ρεκόρ 9-14 ελπίζουν στο τέλος να κατακτήσουν την όγδοη θέση.

Επίσης ο Κολοσσός ολοκλήρωσε μετά τη σεζόν 2011/12 την καλύτερη κανονική περίοδο της ιστορίας του ως τρίτος, ενώ στα playoffs το ανώτερο που έφτασε ήταν η τέταρτη θέση επίσης την ίδια χρονιά.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα και προβάδισμα του Κολοσσού στο πρώτο μέρος

Με χαμηλό ρυθμό και σκορ ξεκίνησε το παιχνίδι κάτι που βόλεψε τον ΠΑΟΚ ο οποίος με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγξαν καλύτερα το παιχνίδι, βελτιώθηκαν επιθετικά και ισοφάρισαν σε 17-17 (στο 15′). Oι Ροδίτες κυριάρχησαν και στη συνέχεια του ματς και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με 31-26 με 13/36 σουτ και παρά τις 1/5 βολές.

Άντεξε με την άμυνα ο Κολοσσός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τους παίκτες του κόουτς Καντζούρη να συνεχίζουν την καλή άμυνα και να προηγούνται για πρώτη φορά με +10 (45-35 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το “Δικέφαλο του Βορρά” να μειώνει σε 50-42 με τον Λοβ να έχει 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας με 55-44 (στο 33′) και ήταν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 μείωσε σε 55-50 και διεκδικούσε και πάλι τη νίκη, ενώ στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο θετικό αποτέλεσμα με 65-58. Τελικά παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων ο Κολοσσός άντεξε και πήρε τη νίκη με 69-60.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Κολοσσού η οποία κράτησε τον ΠΑΟΚ στους 60 πόντους με 6/24 τρίποντα, 20/52 σουτ, 13 ασίστ και 17 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φλόιντ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ , ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μίλερ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60.

Καντζούρης: “Σήμερα παίξαμε παιχνίδι playoffs”

Στη δυσκολία του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ στάθηκε μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου μετά τη μεγάλη νίκη.

Λυκογιάννης: “Ήμασταν ιδιαίτερα άστοχοι”

Στην κακή επιθετική λειτουργία του ΠΑΟΚ στάθηκε ο Άρης Λυκογιάννης μιλώντας στην ΕΡΤ μετά την ήττα από τον Κολοσσό στη Ρόδο.