AEK: Νίκησε το Περιστέρι και σφράγισε την τετράδα (videos)

2022-05-07T18:01:39+00:00 2022-05-07T19:06:17+00:00.

07/May/22 18:01

Μια πολύτιμη νίκη πήρε η ΑΕΚ, με την Ένωση να επικρατεί του Περιστερίου στα Άνω Λιόσια με 78-72, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι και να εξασφαλίζει την τέταρτη θέση στην κανονική διάρκεια στην Stoiximan Basket League

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Περιστέρι με 78-72, εξασφαλίζοντας την τέταρτη θέση της κανονικής διάρκειας!

Η Ένωση ανέβηκε στο 13-10, με το Περιστέρι να υποχωρεί στο 9-14 στη Stoiximan Basket League, με τους “Πρίγκιπες” να θέλουν πλέον νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Λαύριο, προκειμένου να βρεθούν στα playoffs.

Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα και στο +18 στο πρώτο ημίχρονο, όμως το Περιστέρι επέστρεψε και κοίταξε στα ίσα την αντίπαλό του, όμως στο τέλος οι βολές της Ένωσης και τα άστοχα τρίποντα των φιλοξενουμένων έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο Κολόμ με 21 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, ενώ 18 πρόσθεσε ο Χάμερ.

Για το Περιστέρι ο Μωραΐτης είχε 16, ο Γκιέλο 15 και ο Χρηστίδης 13, ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν ο νεαρός Μπιλάλης που σημείωσε 8 πόντους.

Η εξέλιξη:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο, παρότι το περιστέρι πάλεψε και έμεινε κοντά (20-17, 10’), όμως στη συνέχεια η Ένωση γκάζωσε και δεν κοίταξε πίσω!

Η διαφορά έφτασε στους 18, λίγο πριν το ημίχρονο (42-24, 19’), με τους γηπεδούχους να μειώνει σε 42-29 στο ημίχρονο, χάρη σε Μωραΐτη και Σαλούστρο.

Το τρίτο δεκάλεπτο από την άλλη, ανήκε στο Περιστέρι. Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, παίζοντας σπουδαία άμυνα και βρίσκοντας τις κατάλληλες λύσεις επιθετικά μπόρεσε να κάνει ένα τρομερό comeback και να ισοφαρίσει σε 55-55 (28’). Κάπου εκεί η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα γρήγορο 4-0 διαμόρφωσε το 59-55 του δεκαλέπτου.

Το κιτρινόμαυρο σερί έφτασε συνολικά στο 9-0 (64-55, 33’), όμως το Περιστέρι έμεινε και πάλι ζωντανό, χάρη σε Μωραΐτη και Χρηστίδη (68-64, 36’), ενώ στη συνέχεια έχασε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει (70-67, 38’). Ο Κολόμ έδωσε λύσεις (72-67), όμως ο Γκίελο μείωσε στο καλάθι (72-70) στα 28’’ για το τέλος. Στη συνέχεια ο Ισπανός ήταν ψύχραιμος για τον Δικέφαλο και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 78-72.

Πού κρίθηκε:

Η ΑΕΚ στο τέλος ήταν απόλυτα ψύχραιμη στις βολές, με το Περιστέρι από την άλλη να αστοχεί στα τρίποντα που θα το έβαζαν για τα καλά μέσα στο παιχνίδι.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κίνο Κολόμ με 21 πόντους (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ έκανε την διαφορά.

Δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72
ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράουτινς 7 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 10 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5 (2/8 σουτ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6
Περιστέρι (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (3/13 σουτ), Μωραΐτης 16 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος