Παναθηναϊκός: Στο ρελαντί τον Απόλλωνα, ανέτοιμοι Σίβα & Γιόβιτς

2022-05-07T20:38:17+00:00 2022-05-07T20:58:20+00:00.

07/May/22 20:38

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Απόλλωνα, με τους πράσινους να επικρατούν εύκολα με 78-68 των Πατρινών.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά και να ιδρώσει, ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα με 78-68 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας ήταν μαχητικός και κόντραρε τους πράσινους, όμως από εκεί και πέρα η ομάδα του Γιώργου Βόβορα πάτησε γκάζι εκτόξευσε τη διαφορά στους 26 στο 30′ και έκανε διαδικαστικό το τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη.

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε τον Παναθηναϊκό στο 21-2, με τον Απόλλωνα να υποχωρεί στο 7-15

Ο Μέικον με 18 και ο Ουάιτ με 16 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Ο Πέιτον Σίβα έμεινε άποντος στο ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα (0/6 εντός παιδιάς, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ ο Γιόβιτς είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ στην επιστροφή του στη δράση μετά τις 20/2, με τους δύο παίκτες να δείχνουν πως χρειάζονται ακόμα χρόνο.

Ο Τσιακμάς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πατρινών, ενώ 14 πρόσθεσε ο Νίκος Δίπλαρος.

Η εξέλιξη:

Ο Μέικον πήρε το όπλο του στο ξεκίνημα, με τον Αμερικανό να ηγείται της ομάδας του με 13 πόντους στο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεφύγει (27-22, 10′), ενώ ο Απόλλωνας παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι για αρκετή ώρα και στη δεύτερη περίοδο. Κασελάκης και Μποχωρίδης βρήκαν σκορ και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στους δέκα (36-26) μαζί με τον Παπαγιάννη που έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ μέχρι το 44-36 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι θέλησαν να τελειώσουν το ματς και τα κατάφεραν. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έτρεξαν ένα επιμέρους 26-8, εκτοξεύοντας την διαφορά στο 70-44 στο 30′, σκορ που επέτρεψε στον Έλληνα κόουτς να κάνει πειράματα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι πράσινοι άνοιξαν το ροτέισιον και έδωσαν χρόνο στον Σίβα, προκειμένου να βρει πατήματα, όμως ο Αμερικανός, όντας ανέτοιμος, δεν κατάφερε να βοηθήσει. Στο μεταξύ ο Απόλλωνας βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, με το τελικό 78-68 να είναι σίγουρα τιμητικό για τους Πατρινούς.

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το 26-8 του Παναθηναϊκού έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μέικον ήταν ο πρώτος σκόρερ (18π.), όμως ο Ουάιτ με 16 και 8 ριμπάουντ ήταν εκείνος που βγήκε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί που ο Παναθηναϊκός τελείωσε την αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 27-22, 47-36, 70-44, 78-68.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 18 (1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Ουάιτ 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2 (1/8 σουτ), Δίπλαρος 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 δίποντα)