Νίκη εξάδας για την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Λάρισα, σε περιπέτειες ο Προμηθέας

2022-05-11T17:58:58+00:00 2022-05-12T00:22:00+00:00.

11/May/22 17:58

Η Λάρισα πήρε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 84-77, χωρίς όμως να καλύψει τη διαφορά των 14 πόντων του πρώτου γύρου.

Σπουδαίο ματς είχαμε στη Λάρισα, με την τοπική ομάδα να επικρατεί του Προμηθέα με 84-77 και να βρίσκεται πολύ κοντά στο πλασάρισμά της στην εξάδα ενόψει των πλέι οφς της Stoiximan Basket League!

Συγκεκριμένα, με νίκη απέναντι στον Ιωνικό την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Φώτη Τακιανού θα τερματίσει έκτη, ενώ ο Προμηθέας με νίκες του Άρη και της Λάρισας την τελευταία αγωνιστική θα βγει έβδομος σε τριπλή ισοβαθμία.

Πλέον η Λάρισα βρίσκεται στο 11-12, με τον Προμηθέα, ο οποίος έδωσε το τελευταίο του παιχνίδι για την κανονική διάρκεια, να τερματίζει στο 12-12 και να ετοιμάζεται για τα πλέι οφς.

Η Λάρισα είχε βρεθεί ακόμα και στο +14 στο ημίχρονο, όμως ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο και μπόρεσε να περάσει μπροστά. Σε εκείνο το σημείο ο Μούντι έδωσε ανάσα στην ομάδα του, ενώ ο Καράμπελας ήταν ψύχραιμος στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζάρας με 15 (13 στο πρώτο ημίχρονο), ενώ ακολούθησαν ο Μάριτς με 13 και ο Τσαϊρέλης με 12.

Ο Σίμπσον με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τον Προμηθέα, με τον Γκίκα, στην επιστροφή του στη δράση μετά από καιρό, να έχει 12 με 6 ασίστ.

Η εξέλιξη:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα μικρό ντέρμπι, όπως δείχνει και το 19-16, όμως η συνέχεια ανήκε στη Λάρισα!

Με τον Ζάρα να πυροβολεί από μακριά και να κάνει τεράστια ζημιά, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ξέφυγαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-30, ενώ άντεξε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο το έκλεισε στο 61-52.

Ο Άντριτς βρήκε σκορ για τους Πατρινούς, ο Γκίκας έκανε σπουδαία δουλειά και οι Πατρινοί, με τον Σίμπσον να μπαίνει και εκείνος στο… χορό, έκανε την μεγάλη ανατροπή και έφτασε ακόμα και στο +3 (66-69, 35’).

Ο Μούντι, ο οποίος είχε σιγήσει μέχρι εκείνο το σημείο, βρήκε σκορ και έστειλε την ομάδα του στο +4, ενώ στη συνέχεια άναψαν τα αίματα με τους Ζάρα και Δ.Αγραβάνη να αποβάλλονται.

Ο Καράμπελας με ¾ βολές έκανε το σκορ 78-71 στο 38 και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, με τον Προμηθέα να μην καταφέρνει να επιστρέψει. Τελικό σκορ 84-77 και νίκη για τη Λάρισα!

Δεκάλεπτα:19-16, 44-30, 61-52, 84-77.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 7 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 7 (10 ριμπάουντ), Καράμπελας 7 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάριτς 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζάρας 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαντωνίου 5 (1), Μπέρζινς 6 (2)

Προμηθέας (Γιατράς): Γκραντ 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 12 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκίκας 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντριτς 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 6 (1/7 σουτ), Χαντ, Γ. Αγραβάνης 11 (1), Σίμπσον 20 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βασιλείου, Τανούλης

Τακιανός: “Πολύ σπουδαία νίκη”

Λόγο για μια πολύ σπουδαία νίκη έκανε ο τεχνικός της Λάρισας, Φώτης Τακιανός, μετά το τέλος του 84-77 επί του Προμηθέα Πατρών εστιάζοντας πλέον το ενδιαφέρον όλων στη Σαββατιάτικη (14/05, 17:00) αναμέτρηση με τον Ιωνικό, όπου η ομάδα με πιθανή της νίκη θα τερματίσει στην 6η θέση της Stoiximan Basket League.

Πιο Αναλυτικά:
«Κάναμε μια πολύ σπουδαία νίκη με την λογική ότι στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές του πρωταθλήματος προσπαθούμε να πετύχουμε τον τρίτο σε σειρά στόχο τον οποίο δημιουργήσαμε στην πορεία. Εννοώ πως ο πρώτος στόχος ήταν να μείνουμε στην κατηγορία, ο δεύτερος να μπούμε στα playoffs, ο τρίτος αυτήν την στιγμή είναι να πλασαριστούμε όσο το δυνατόν σε καλύτερη θέση για τα playoffs. Η σημερινή μας νίκη λοιπόν είναι ένα πολύ σπουδαίο βήμα με την λογική ότι απομένει μια ακόμη αγωνιστική για να μπορέσουμε να αποφύγουμε την 7η θέση.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ήταν ένα ματς κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο η ενέργειά μας και η συγκέντρωσή μας όσον αφορά την αμυντική μας λειτουργεία ήταν σε υψηλό επίπεδο. Μπορέσαμε και ελέγξαμε με μεγάλες διαφορές το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε την αντίδραση του Προμηθέα. Εμείς μείναμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας και προσπαθήσαμε να περιορίσουμε την επιθετική δραστηριότητα του Προμηθέα μέσα από το καλάθι και κρατήσουμε εκτός παιχνιδιού, παίκτες κλειδιά του Προμηθέα. Το πετύχαμε. Αυτό που δεν πετύχαμε ήταν τα περιφερειακά σουτ του Προμηθέα.

Παρόλα αυτά στο τέλος φανήκαμε ψύχραιμοι. Αποφασιστικοί θα έλεγα και αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στη νίκη μας. Είμαστε ευχαριστημένοι. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους. Απομένει ένα ακόμη παιχνίδι, το οποίο κανείς δεν πρέπει να φανταστεί πως πρόκειται για ένα εύκολο παιχνίδι. Όποιος το πιστέψει αυτό, η τιμωρία θα είναι άμεση. Ο Ιωνικός είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Πρέπει να ηρεμήσουμε. Θα είναι το τρίτο παιχνίδι σε διάστημα επτά ημερών το οποίο μας έχει δημιουργήσει σωματική και ψυχική κόπωση αλλά όταν πρόκειται για το τελευταίο παιχνίδι που θα σε βάλει στην 6η θέση, θα πρέπει όλοι να παίξουμε με την ψυχή, την καρδιά μας και να πετύχουμε τον τρίτο στόχο της ομάδας. Την 6η θέση».