Λύγισε τον Αρκαδικό η Κηφισιά

2015-10-11T18:07:43+00:00 2015-10-11T18:28:42+00:00.

11/Oct/15 18:07

Μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε στο Ζηρίνειο, με την Κηφισιά να υψώνει το ανάστημά της στο φινάλε απέναντι στον εξαιρετικά “διαβασμένο” Αρκαδικό και να πανηγυρίζει το ροζ φύλλο με 68-66, πραγματοποιώντας θετική πρεμιέρα στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι Νίκος Γκίκας, Ντάστιν Χοτζ και Δημήτρης Μαυροειδής έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, χωρίς να υστερήσει ο Λίνος Χρυσικόπουλος που είχε σαν ψεγάδι τα 7 λάθη του. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τη “φλόγα” στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Κασελάκη να κάνει δύο σημαντικές λάθος επιλογές, αλλά τελικά δεν κάηκαν και αυτό που μετράει είναι η νίκη.

Για τον Αρκαδικό, που ποτέ δεν τα παράτησε, ξεχώρισε κυρίως ο Μάτι Νουουτίνεν, με τον Τοντ Μπράουν να ξεμένει από… καύσιμα μετά το καταιγιστικό, πρώτο του δεκάλεπτο και τους Βαν Όστρουμ και Μπούκερ να είναι άστοχοι και τον τελευταίο μάλιστα να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 8” πριν τη λήξη. Πολύ καλή επανεμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα για τον Φώτη Λαμπρόπουλο, που πάλευε κοντά στο καλάθι μαζί με τον Αβραάμ Καλλικίδη.

Εξέλιξη του αγώνα

Πολύ “κλειστό” το ματς από το ξεκίνημά του. Ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 2-5. Η Κηφισιά προσπάθησε να εξισορροπήσει τα πράγματα. Βρήκε κάποιες λύσεις και στο 8′ ήταν μπροστά με 20-19. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν έξι αναπάντητους πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-25.

Έπειτα από ένα τραγικό και “στείρο” από σκοράρισμα τρίλεπτο από αμφότερες τις πλευρές, ο Νίκος Γκίκας βρήκε το στόχο από κοντά, όμως ο ασταμάτητος Μπράουν αύξησε με τρίποντο τη διαφορά στους 6 πόντους: 22-28. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με προσωπικές του ενέργειες έκανε το 26-28 στο 15′ και το ματς φάνηκε να γυρίζει. Ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ακολούθησε λέι απ του Φώτη Λαμπρόπουλου και τρίποντο του Αβραάμ Καλλινικίδη για το 26-33 στο 16′.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκαναν σερί 7-0 και έφερα το ματς στα ίσια (33-33). Ο Γκίκας έκανε το 37-36 στα 28” πριν λήξει το ημίχρονο, αλλά ο Βαν Όστρουμ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 37-39, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος μπήκε “ζεστός” από τα αποδυτήρια, πριν ο Χοτζ με δύο διαδοχικά καλάθια φέρει ξανά την απόλυτη ισορροπία: 41-41.

Το 47-49 του 27ου λεπτού έδειχνε πως οι νεοφώτιστοι άντεχαν. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησαν με νέο σερί 8-0 και προσπέρασαν με 55-49, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 57-52. Ο Άσκια Μπούκερ σκόραρε μετά από αρκετά άστοχα σουτ και ο εξαιρετικός Μάτι Νουουτίνεν με το τέταρτο τρίποντό του στο ματς εκμεταλλεύτηκε τις λανθασμένες επιλογές του Χοτζ και ο Αρκαδικός ισοφάρισε σε 57-57.

Στα… δύσκολα η Κηφισιά ανταποκρίθηκε ξανά, προσπερνώντας με 66-57 στο 36′, έπειτα από καλάθι του Γκίκα, τρίποντο του Κασελάκη και εξαιρετικές προσπάθειες δύο πόντων από τους Χρυσικόπουλο και Μαυροειδή. Ο Νουουτίνεν “πυροβόλησε” ξανά για τρεις πόντους, ο Μπούκερ έβαλε 3/3 βολές και ο Λαμπρόπουλος μείωσε σε 68-66 με τρίποντο στα 25”, βάζοντας… φωτιά στο ματς. Ο Κασελάκης έδωσε παράταση στην αγωνία, κάνοντας παράβαση πέντε δευτερολέπτων στην επαναφορά, ωστόσο ο Μπούκερ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Κασελάκης έχασε και τις δύο βολές μετά το φάουλ που κέρδισε, αλλά ο Νουουτίνεν δεν βρήκε το στόχο στην εκπνοή…

Ίσως και να αδικούμε παίκτες σαν τον Χοτζ, τον Μαυροειδή και τον Χρυσικόπουλο, όμως ο Νίκος Γκίκας ήταν απλά καταπληκτικός! Πήρε σίγουρα κάποιες προσπάθειες παραπάνω στην επίθεση, όμως έδειξε γενικότερα πολύ καλά στοιχεία, άλλαζε τον ρυθμό όποτε ο Αρκαδικός άρχιζε να ελπίζει και αποτέλεσε καταλύτη της νίκης για την ομάδα του. Η στατιστική… μιλάει από μόνη της: 16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα. Παίρνει… συγχωροχάρτι για τις 2/6 βολές και τα 4/11 δίποντα.

Πού κρίθηκε
Η αντίδραση που είχε η Κηφισιά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και ιδιαίτερα μετά την τελευταία ισοφάριση του 33ου λεπτού. Με εννιά αναπάντητους πόντους κατάφερε να ξεφύγει με 66-57 και έκτοτε τα πάντα πήραν το δρόμο τους… Ο Αρκαδικός έκανε νέα υπερπροσπάθεια, έφτασε σε απόσταση αναπνοής, χωρίς να τα καταφέρει.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 37-39, 57-52, 68-66