Κεφάτος Ολυμπιακός, πιο κεφάτος Σλούκας στην πρόβα-τζενεράλε για Βελιγράδι! (videos)

2022-05-14T17:42:08+00:00 2022-05-14T18:07:20+00:00.

14/May/22 17:42

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με νίκη τη regular season της Stoiximan Basket League κερδίζοντας στο ΣΕΦ τον Κολοσσό Ρόδου με 93-74 και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Βελιγράδι για το Final Four (19-21/5) της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το καθήκον της και κόντρα στους Ροδίτες στο ΣΕΦ με 93-74 και κατέκτησε και τυπικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη Stoiximan Basket League και θα πάει με καλή ψυχολογία να διεκδικήσει την Ευρωλίγκα στο Final Four του Βελιγραδίου σε λίγες ημέρες.

Πλέον ο Ολυμπιακός κλείνει ως πρώτος την κανονική περίοδο με 23-1 ρεκόρ και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά με πλεονέκτημα έδρας το Περιστέρι, ενώ ο Κολοσσός στην τρίτη θέση που είναι η καλύτερη της ιστορίας του με 15-9 θα παίξει με τη Λάρισα.

Το “καθάρισε” από νωρίς ο Ολυμπιακός

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με 5 πόντους του Φαλ προηγήθηκε με 7-0 (στο 4′). Οι Ροδίτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 11-8 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να ξεσπάνε και να προηγούνται με 26-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν πιο πεσμένος, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε άνετα μία διψήφια διαφορά (36-22 στο 14′). Ο Σλούκας με 8 πόντους και 8 ασίστ έκανε το σκορ 40-24 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-25.

Πάλεψε ο Κολοσσός για την ανατροπή, ανώτεροι με Βεζένκοφ οι κόκκινοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με όπως τελείωσε και το πρώτο με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό και να προηγείται με 54-37 (στο 25′) παρά τα 10 λάθη του. Ο Βεζένκοφ με 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το σκορ 64-45 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το σκορ να είναι 74-60 (στο 34′) και τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 85-66 και στο φινάλε πανηγύρισε τη νίκη με 93-74.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο και στην άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε τον Κολοσσό στους 25 πόντους και διαφύλαξε εύκολα το +18 (43-25) στη συνέχεια.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ πραγματοποίησε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Σλούκας με 11 πόντους, 15 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74.