Απόλλωνας: Με απίθανη ανατροπή έστειλε τον Άρη πάνω στον Παναθηναϊκό! (videos)

2022-05-14T20:57:45+00:00 2022-05-14T21:26:30+00:00.

14/May/22 20:57

Ο Απόλλωνας με μία απίθανη ανατροπή στην Πάτρα στα τελευταία 31” κόντρα στον Άρη κέρδισε με 74-73 χάρη σε τρίποντο του Σίμονς και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη φετινή σεζόν στη Stoiximan Basket League.

Τι και αν ο Άρης είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και προηγήθηκε με +4 στα 31” πριν το τέλος η Απόλλωνας με πρωταγωνιστές τους Μήτρου-Λονγκ και Σίμονς και με μία σπουδαία ανατροπή πήρε τη μεγάλη νίκη με 74-73 σε ένα ντέρμπι που μετά τη λήξη του είχε και ένταση μεταξύ των πρωταγωνιστών του.

Πλέον ο Απόλλωνας αποχαιρετάει τη χρονιά με ρεκόρ 8-16 και εκτός playoffs αλλά θα δώσει το παρών στη Stoiximan Basket League, ενώ ο Άρης με την ήττα του και ρεκόρ 11-13 θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας στα playoffs.

Πάθος, άμυνα και όχι ποιότητα στο ισόπαλο πρώτο μέρος

Κακό επιθετικό ρυθμό είχε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με τον Άρη να προηγείται με 9-7 (στο 8′) η οποία και έκλεισε με 10-9 για τους Πατρινούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και ο Απόλλωνας να προηγείται με 19-14 (στο 15′) με τον Ντέιβις να έχει 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά με 25-20 (στο 17′) μετά από καλάθι και φάουλ του Τσαλμπούρη και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 29-29.

Το γύρισε από το -8 και το έκανε ντέρμπι ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάτρα ξεκίνησε με τους Μήτρου-Λονγκ και ΜακΛιν να ηγούνται για τον Απόλλωνα και να του δίνουν το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 42-36 (στο 26′). Ο Άρης μείωσε σε 42-41 (στο 28′) με μικρό σερί 5-0 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 11-5 και προβάδισμα με 53-46 για τον Απόλλωνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο επιθετικός ρυθμός των δύο ομάδων ήταν σαφώς καλύτερος, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχυρό προβάδισμα με 58-50 (στο 32′). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και με σερί 9-0 πέρασαν και μπροστά μετά από ώρα με 59-58 (στο 35′). Στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο στο 64-64 και όλα θα κρίνονταν στις τελευταίες κατοχές.

Ο Άρης έκανε καθοριστικό σερί 4-0 και προηγήθηκε με 68-64 (στο 38′), όμως ο Απόλλωνας μείωσε με 3/4 βολές σε 68-67 στο 1:16. Με το σκορ στο 70-69 ο Κάουαν στα 31′‘ με ένα απίθανο τρίποντο έκανε το 73-69, αλλά οι Πατρινοί με 2/2 βολές του Μήτρο-Λονγκ (73-71) και με τρίποντο του Σίμονς στα 4” μετά από λάθος του Άρη έκλεψαν τη νίκη με 74-73!

Που κρίθηκε:  Στα 31” ο Άρης προηγήθηκε με 73-69 μετά από τρίποντο του Κάουαν, αλλά ο Απόλλωνας με 5-0 σερί από Μήτρου-Λονγκ και Σίμονς και δύο σερί λάθη του Άρη έκλεψε τη νίκη με 74-73.

Παίκτης-κλειδί: 0 Μήτρου-Λονγκ με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΜακΛιν με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο clutch Σίμονς είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.