Γιορτάζει ο κάμπος! Η Λάρισα στην 4άδα μετά από νίκη-θρίλερ επί του Κολοσσού! (videos)

2022-05-24T18:53:15+00:00 2022-05-24T19:22:24+00:00.

24/May/22 18:53

Με μία σπουδαία ανατροπή στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε στην παράταση η Λάρισα κέρδισε με 83-82 τον Κολοσσό και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League.

Μπορεί ο Κολοσσός Ρόδου να ήταν  το μεγάλο φαβορί μέχρι και το 38′ για το break και την ισοφάριση της σειράς σε 1-1, όμως Μούντι, Ζάρας και Μάριτς είχαν διαφορετική άποψη και οδήγησαν τη Λάρισα στην ανατροπή και στη νίκη-πρόκριση με 83-82.

Πλέον η Λάρισα για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίνεται στα ημιτελικά των playoffs της  Stoiximan Basket League απέναντι στον Κολοσσό που αποκλείστηκα παρότι είχε το πλεονέκτημα έδρας και την 3η θέση στην κανονική περίοδο.

Καλύτερος ο Κολοσσός αλλά… ντέρμπι στο πρώτο μέρος

Καλύτερη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κολοσσός χάρη στην άμυνα του και προηγήθηκε με 18-6 (στο 7′) μετρώντας παράλληλα 6/12 σουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Λάρισα δεν μπορούσε να επιβάλλει τη ρυθμό της και ο Κολοσσός μέσα από την άμυνα παρέμενε μπροστά στο σκορ με 28-22 (στο 15′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 31-31 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 9-3 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-32.

Το έκανε “θρίλερ” στο τέλος η Λάρισα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τους Ροδίτες να κρατάνε το προβάδισμα με 47-44 (στο 26′). Ο Φλόιντ ανέβασε και τη διαφορά στους 5 (54-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τη Λάρισα πίσω με 59-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και οι γηπεδούχου μείωσαν στο 34ο λεπτό σε 61-58. Τρία λεπτά πριν το φινάλε στη Λάρισα ο Κολοσσός είχε ένα “χρυσό” +7 (68-61) στα χέρια του και ήταν το φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 9 (70-61) όμως η Λάρισα με σερί 7-0 μείωσε σε 70-68 στο 39′ και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα ενώ έχασε την ευκαιρία με τον Τσαϊρέλη να ισοφαρίσει στα 25”.

Ο Τιλί με 1/2 βολές έκανε το 71-68, ενώ ο Μούντι στα 17” με 2/2 μείωσε σε 71-70. Ο Φλόιντ με 1/2 βολές στα 13” αύξησε τη διαφορά στους 2 (72-70), αλλά ο Μούντι στα 2” με λέι απ ισοφάρισε σε 72-72 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 77-77 στο 42ο λεπτό. Ο Μάριτς στο 1:45 έκανε το 81-78 για τη Λάρισα, ενώ με το σκορ στο 82-80 στα 39” ο Φλόιντ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Τελικά ο Μπέρζινς με 1/2 βολές έβαλε την ομάδα του μπροστά με 83-80 και στο τέλος οι Ρόδιτες αρχικά μείωσαν σε 83-82 με 2/2 βολές του Οικονομόπουλου και μετά από κλέψιμο του Ουίλιαμς έχασαν με το Φλόιντ την ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη. Στη τελευταία τους επίθεση οι παίκτες του κόουτς Καντζούρη αστόχησαν και με τον Μουμίροφ και γνώρισαν τον αποκλεισμό.

Που κρίθηκε: Στην επιστροφή της Λάρισας στο τέλος του 4ου δεκαλέπτου που έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά και στις συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις του Κολοσσού στο τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ζάρας με 18 πόντους, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός, ενώ καθοριστική συμβολή είχαν ο Μούντι με 15 πόντους, 5 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Μάριτς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 83-82.