Ολυμπιακός: Με το σώμα στο ΣΕΦ και το… πνεύμα στο Βελιγράδι δύσκολα το 1-0 με Περιστέρι (videos)

2022-05-25T20:17:16+00:00 2022-05-26T06:45:09+00:00.

25/May/22 20:17

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση και με το μυαλό ακόμα στο Βελιγράδι επικράτησε με 89-67 του Περιστερίου στο ΣΕΦ κι έκανε το 1-0 για τα προημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άδεια πνευματικά και χωρίς συγκέντρωση, αντιμετωπίζοντας μεγάλες δυσκολίες από την εξαιρετικά στημένη ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, η οποία δίχως πίεση και με άμυνα ζώνης “άγγιξε” ένα ιστορικό break το οποίο όμως τελικά δεν ήρθε με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην πολύ δύσκολη νίκη με 79-67.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” με το Game 2 στις 27 Μαΐου και την ομάδα που θα προκριθεί να αντιμετωπίζει στα ημιτελικά τον Προμηθέα.

Τρομερό Περιστέρι στο πρώτο μέρος, κακός Ολυμπιακός

Άσχημα ξεκίνησε στο πρώτο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός και με τρία εύκολα λάθη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-0 (στο 3′). Οι Πειραιώτες άρχισαν να ρολάρουν επιθετικά, αλλά ο Πέτεγουεϊ είχε βρει ρυθμό από τα 6,75 (10 πόντους) και κρατούσε μπροστά το Περιστέρι με το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 13-6 (στο 6′). H διαφορά πήγε και στο +9 (17-8 στο 8′) με τον Ολυμπιακό να έχει 0/5 τρίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-11!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς συνέχισαν να πυροβολούν από μακριά και προηγήθηκαν ακόμα και με +13 double score (26-13 στο 12′). Λιβιό και Σλούκας με 2/2 τρίποντα μείωσαν σε 26-19 (στο 14‘), ενώ το σκορ έγινε και 28-22 (στο 15′) με τον Πέτεγουεϊ να κρατάει μόνος του όρθιο το Περιστέρι. Ο Σλούκας όντας ο καλύτερους της ομάδας του ισοφάρισε σε 28-28 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να κάνει σερί 7-0 και να προηγείται με 35-28.

Γλίτωσε την γκέλα στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο του πρώτου προημιτελικού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ από Φαλ και Βεζένκοφ και να μειώνει σε 40-38 (στο 25′). δείχνοντας συνέπεια για πρώτη φορά στο ματς. Ο Ουόκαπ έβαλε και μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά με 41-40 (στο 26′), όμως το Περιστέρι το ισορρόπησε γρήγορα σε 43-43. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με +4 (52-48 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες πίσω με 54-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά συγκεντρώθηκε και έδειξε καλό πρόσωπο και με σερί 8-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (59-54 στο 33′). Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 63-59, όμως το Περιστέρι συνέχισε να παλεύει μειώνοντας με τον Γκρέι σε 63-62, αλλά ο Λαρεντζάκης απάντησε με νέο τρίποντο για το 66-62!

Ο Σλούκας στο 37′ πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο και έδωσε προβάδισμα… νίκης στον Ολυμπιακός με 69-62, ενώ στο 39′ ο ΜακΚίσικ “τέλειωσε” το ματς κάνοντας το σκορ 74-65 και στο τέλος οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 79-67.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με 3/3 τρίποντα από Σλούκα (2/2) και Λαρεντζάκη πήρε προβάδισμα με 69-62 στο 37′ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Σλούκας με 20 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-35, 51-54, 79-67.