Ολυμπιακός: “Διέλυσε” το Περιστέρι και πήγε με περίπατο στα ημιτελικά (videos)

2022-05-27T20:08:22+00:00 2022-05-27T20:36:50+00:00.

27/May/22 20:08

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας βελτιωμένη και πιο σοβαρή εικόνα σε σχέση με το Game 2 έκανε το break με 92-57 στην έδρα του Περιστερίου και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στους ημιτελικούς της Stoiximan Basket League όπου και θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε καλύτερη εικόνα μετά την πρώτη αναμέτρηση του ΣΕΦ κόντρα στο Περιστέρι και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει και στο “Ανδρέας Παπανδρέου” με 92-57 και να “κλειδώσει” με 2-0 την πρόκριση της στην επόμενη φάση των playoffs της Stoiximan Basket League πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της αμυντική επίδοση στη λίγκα!

Πλέον ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην ημιτελική φάση των playoffs όπου και σε σειρά best of five θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Προμηθέα Πάτρας έχοντας και αγωνία για τον τραυματισμό του ΜακΚίσικ, ενώ η χρονιά για το Περιστέρι ολοκληρώνεται.

Μπήκε “ζεστός” στο ματς και το… καθάρισε από νωρίς ο Ολυμπιακός

Δυναμική εκκίνηση έκανε στο ματς ο Ολυμπιακός και με 3/5 τρίποντα και 4 ασίστ σε 3′ λεπτά προηγήθηκε με 12-2 “σπάζοντας” από νωρίς εύκολα την άμυνα ζώνης του Περιστερίου. Η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε “πνίξει” τους αντιπάλους της και η διαφορά πήγε στους 13 (17-4 στο 5′). Ο Σλούκας με τρίποντο κράτησε τη διαφορά σε double score (22-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 29-13 και 5/8 κόκκινα τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει ολοκληρωτικά το παιχνίδι και η διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε στο +22 (37-15 στο 14′) με τους γηπεδούχους να έχουν 7 λάθη και 1/8 τρίποντα. Η διαφορά δεν μειωνόταν με το Περιστέρι να είναι πίσω με 45-22 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-22 και 8/16 τρίποντα για τους Πειραιώτες.

Το “κόκκινο πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει πολύ άνετα και να κυκλοφορεί εξαιρετική την μπάλα με Φαλ – Σλούκα και τη διαφορά να είναι στους 34 (59-25 στο 24′). Το σκορ με ένα ακόμα τρίποντο από τον Παπανικολάου έγινε 68-32 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους ερυθρόλευκους μπροστά με 74-36!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές είχαν ανοίξει για τα καλά το rotation. Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός πλέον ήταν μπροστά στο σκορ με 83-48, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs με το άνετο 92-57.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και “καθάρισε” το ματς με προβάδισμα 29 πόντων (51-22).

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν πρωταγωνιστής κάνοντας double double με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Σλούκας με 10 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ντόρσεϊ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92