Ολυμπιακός: Εμφατικό 1-0 κόντρα στον Προμηθέα! (videos)

2022-05-30T20:38:01+00:00 2022-05-30T21:01:54+00:00.

30/May/22 20:38

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο κέρδισε εύκολα στον πρώτο ημιτελικό της Stoiximan Basket League τον Προμηθέα Πάτρας στο ΣΕΦ με 116-73 και απέχει δύο νίκες από τους τελικούς.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και δεν μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στη συνέχεια κυριάρχησε κάνοντας ότι ήθελε τους Πατρινούς και με πολλούς πρωταγωνιστές και καλό κατά διαστήματα μπάσκετ έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League με 116-73.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στην Πάτρα την 1η Ιουνίου, ενώ το game 3 των ημιτελικών θα πραγματοποιηθεί στις 4 Ιουνίου στο Φάληρο με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

“Ξέσπασε” και καθάρισε το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 7-7 (στο 4′) και τον Ολυμπιακό να έχει ήδη 2 λάθη. Ο Προμηθέας με σκόρερ και δημιουργό τον Αγραβάνη πέρασε και μπροστά με 13-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες μπροστά με 24-19 και τον Ουόκαπ να έχει 9 πόντους και 3 κλεψίματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε βελτιωμένη εικόνα και με τον ΜακΚίσικ μαζί με τον Σλούκα να προσφέρουν σκορ η διαφορά πήγε στο +13 (34-21 στο 14′). Η διαφορά με νέα τρίποντα από τον Λαρεντζάκη και τον ΜακΚίσικ πήγε και στους 21 σε double score (42-21 στο 17′) με τους Πειραιώτες να ελέγχουν μέσω της άμυνας το ρυθμό και επιμέρους σκορ 18-2! Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-32 και τους Πατρινούς να χάνουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα.

Το “ερυθρόλευκο πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν “ζεστοί” σκοράροντας 14 πόντους με 4/4 τρίποντα σε σχεδόν τρία λεπτά και το σκορ να γίνεται 67-34 (στο 23′)! Στο 270 λεπτό η διαφορά πήγε και στους 41 (80-39) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα πίσω με 89-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα φυσικά είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ. Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 103-67, ενώ στο φινάλε χωρίς τίποτα να έχει αλλάξει πανηγύρισε το 1-0 στη σειρά με 116-73.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός ήταν αρχικά μπροστά με 24-19 και με συνολικό επιμέρους σκορ 29-13 προηγήθηκε με 53-32 στο ημίχρονο και “καθάρισε” τον πρώτο ημιτελικό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ ήταν πολύ καλός με 18 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν ο ΜακΚίσικ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Βεζένκοφ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 53-32, 89-46, 116-73