Παναθηναϊκός: Έβγαλε αντίδραση και… νεύρα για το 2-1 κόντρα στη Λάρισα

2022-06-03T20:29:59+00:00 2022-06-03T22:23:25+00:00.

03/Jun/22 20:29

BASKET LEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / 3ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΟ - ΛΑΡΙΣΑ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε συγκεντρωμένος και με 94-82 νίκησε τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, για να κάνει το 2-1 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

O Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Λάρισα και με το 94-82, έκανε το 2-1 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Οι ”πράσινοι” -χωρίς τον Σαντ-Ρος– ήταν ανώτεροι από την πρώτη στιγμή στο ματς, το οποίο είχε αρκετά νεύρα και αψιμαχίες, παρά τις μεγάλες διαφορές στο σκορ, που πήραν οι γηπεδούχοι.

Παπαπέτρου και Παπαγιάννης έκαναν φοβερή εμφάνιση με συνολικά 41 πόντους, με τους νικητές να απέχουν πλέον μία νίκη μακριά από τους Τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές έδειξαν ότι άφησαν πίσω την ήττα στη Λάρισα στο Game 2 με 84-77, βγάζοντας αντίδραση. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη με 87-77. Η σειρά μεταφέρεται στη Λάρισα για το Game 4 (5/6, 18:30).

Αξίζει να αναφέρουμε πως στο ημίχρονο του αγώνα, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός και ο Γενικός Διευθυντής της, Βασίλης Παρθενόπουλος βράβευσαν τους 11 αθλητές του εφηβικού τμήματος, οι οποίοι αποφοιτούν από την PAO BC Academy.

Ο λόγος για τους: Δήμου, Κουτσονικόλα, Ευσταθίου, Ευαγγελίου, Δημητρό, Αβδάλα, Δεϊμέζη, Ντολγκάν, Κατσαφούρο, Βασιλειάδη και Μπάλα-Κάγιου.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 5/5 σουτ και 13 πόντους του Παπαπέτρου, ξέφυγε με 16-7, ενώ δεν έλειψαν και τα νεύρα. Ο Παπαγιάννης μπήκε στην εξίσωση και με οδηγό την άμυνα, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +14 (26-12), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 28-17.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Παπαγιάννη να δίνει πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση, για το 43-24 στο 16′. Η Λάρισα προσπάθησε, αλλά δεν είχε τις απαντήσεις και έτσι αρκέστηκε σε μία μικρή αντεπίθεση (43-31), για να κλείσει το πρώτο μέρος του ημιτελικού στο 51-33.

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει στη τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να είναι σταθερά μπροστά σκορ, ενώ το μεγαλύτερο διάστημα η διαφορά ήταν πάνω από τους 20. Το +25 (70-45) στο 26′ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα, με τους Παπαπέτρου-Παπαγιάννη να είναι ασταμάτητοι (77-53).

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος, με την τέταρτη περίοδο να είναι τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός πήγε ακόμα και στο +27 (86-59), με τη Λάρισα να καταφέρνει απλά να μειώσει σε 86-71, μετά και την αποβολή του Νέντοβιτς, για να έρθει το φινάλε του ημιτελικού με το σκορ στο 94-82.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει το προβάδισμα και να… εξαφανιστεί από το ημίχρονο κιόλας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους-3 ριμπάουντ-5 ασίστ, με τον Παπαγιάννη να ακολουθεί με 16 πόντους-10 ριμπάουντ. Ο Μέικον πρόσθεσε 13 και ο Ουάιτ 12 (6 ριμπάουντ). Για τη Λάρισα, προσπάθησε με 17 πόντους-4 ασίστ ο Μούντι, ενώ 16 είχαν οι Καράμπελας και Χάντσον.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 13, Παπαγιάννης 16, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 25, Κασελάκης 5, Ουάιτ 12, Νέντοβιτς 6 , Χουγκάζ 4, Έβανς 6, Μαντζούκας 3, Σαντ-Ρος

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 16, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3, Καράμπελας 18, Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 10, Μάριτς 2, Μούντι 17

Βόβορας: “Ήμουν σίγουρος ότι θα βγάλουμε αντίδραση, όλη η ομάδα ήταν εξαιρετική”