Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός διέλυσε (πάλι) τον Προμηθέα και πήρε θέση για… Πρωτάθλημα! (videos)

2022-06-04T20:38:18+00:00 2022-06-04T21:11:06+00:00.

04/Jun/22 20:38

Ο Ολυμπιακός με νέα καλή εμφάνιση κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας τον κέρδισε ξανά στο ΣΕΦ με 106-69 και με 3-0 νίκες προκρίθηκε και πάλι στους τελικούς της Stoiximan Basket League μετά το 2018.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκε απόλυτα έτοιμη και συγκεντρωμένη απέναντι στους Πατρινούς και με καλό κατά διαστήματα μπάσκετ και δείχνοντας σοβαρό πρόσωπο “σκούπισε” με 3-0 νίκες τον Προμηθέα μετά το σημερινό (4/6) 106-69 και προκρίθηκε ξανά μετά τη σεζόν 2017/18 στους τελικούς της Stoiximan Basket League στη πρώτη χρονιά της επιστροφής της στην Α1 μετά το “μέχρι τέλους”.

Πλέον ο Ολυμπιακός επιστρέφει στους τελικούς του Πρωταθλήματος ξανά μετά το 2018 με 3/3 100άρες κόντρα στον Προμηθέα και ισάριθμες νίκες με +30 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι του Παναθηναϊκού με τη Λάρισα (2-1).

Το “καθάρισε” από το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός

Καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 5 πόντους του Ντόρσεϊ και 4 του Βεζένκοφ προηγήθηκε με 11-3 (στο 4′). Μπορεί ο Γκραντ να είχε 6 πόντους, όμως οι Πειραιώτες με σοβαρή εικόνα αύξησαν τη διαφορά στο +14 (23-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα πίσω με 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μέσω της άμυνας του έλεγχαν πλήρως το ρυθμό και με σερί 10-0 “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +17 (36-19 στο 14′) δείχνοντας να “καθαρίζουν” από νωρίς τη νίκη με τον Σλούκα να έχει 5 ασίστ και τον Μάρτιν 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Το σκορ έγινε και 41-22 (στο 17′) με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά των γηπεδούχων να είναι στο +17 (50-33).

Το “πάρτι” πρόκρισης συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 3 στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει καλά στην επίθεση κυκλοφορώντας την μπάλα και “κυνηγώντας” το επιθετικό ριμπάουντ και τη διαφορά να πηγαίνει στο +24 (61-37 στο 24′).

Οι Πατρινοί με μακρινά σουτ του Φόστερ (13 πόντους με 3/5 τρίποντα) και λόγω της κόκκινης χαλάρωσης μείωσαν σε 64-49 (στο 26′) , όμως η διαφορά πήγε στους 23 (73-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά με 80-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τον Σλούκα να κάνει και το 85-56 (στο 32′) με τρίποντο. Στο 35ο λεπτό το σκορ για τον Ολυμπιακό ήταν 93-58 και στο φινάλε πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση με 106-69.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός σκόραρε 50 πόντους και αποκτώντας διαφορά με +17 (50-33) “κλείδωσε” από νωρίς τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν ο ΜακΚίσικ με 16 πόντους και 6/11 σουτ, ο Ντόρσεϊ με 16 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Σλούκας με 8 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69