Παναθηναϊκός – Λάρισα: Αποκατέστησε την τάξη με 40άρα και πάει για το 40ό!

2022-06-08T20:21:11+00:00 2022-06-08T20:23:53+00:00.

08/Jun/22 20:21

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός κόντρα στη Λάρισα στον πέμπτο ημιτελικό της Stoiximan Basket League, έκανε το 3-2 με 89-43 και πήρε το εισιτήριο για τους Τελικούς.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Και τώρα οι δυο τους!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λάρισα με 89-43 στο Game 5 των ημιτελικών της Stoiximan Basket League και πήρε τη πρόκριση για τους Τελικούς, εκεί όπου περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός.

Οι νικητές δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση, παρουσιάστηκαν σαφώς καλύτεροι και μετέτρεψαν το ματς γρήγορα σε… τυπική διαδικασία.

Η διαφορά, μάλιστα, έφτασε και στους 51 (87-36), με τον αγώνα να έχει και ένταση στη τρίτη περίοδο, όταν εκκενώθηκε το μέρος της εξέδρας πίσω απο τον πάγκο της Λάρισας.

Ουάιτ, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Μέικον έκαναν την διαφορά, την ώρα που η ομάδα τους σούταρε με 55% (22/37) και είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (49 έναντι 25).

Όλα αυτά υπό το βλέμμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, με τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Παναθηναϊκός να επιστρέφει στο ΟΑΚΑ μετά από δύο χρόνια, αλλά να αποχωρεί αρκετά πριν το ημίχρονο.

Θυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει όλα τα ματς στο ΟΑΚΑ (87-77/94-82) και η Λάρισα τα δύο στην έδρα της (84-77/74-62).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και πιο αποτελεσματικά το ματς (12-2 στο 6′), με τη Λάρισα να μένει σε ένα μόλις εύστοχο σουτ (σε 8 προσπάθειες). Οι γηπεδούχοι… ξέφυγαν με 6/8 τρίποντα, με τον Ουάιτ να κάνει την διαφορά με 3/3 τρίποντα, για το 28-12 στο 10′.

Οι ”πράσινοι” συνέχισαν σε ακόμα υψηλότερους ρυθμούς και έφτασαν ακόμα και στο 27 (46-19), σουτάροντας με 8/15 (53%) από τα 6,75μ. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε ρόλο δευτεραγωνιστή με μόλις 10/32 σουτ (31%), για το 46-23 του ημιχρόνου.

Τη τρίτη περίοδος δεν διέφερε σε τίποτα από το πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και απλά συντηρούσε την διαφορά στους 20+ πόντους, για να κάνει ακόμα και τους 38 (73-35) με πρωταγωνιστές (κυρίως) τους Νέντοβιτς-Ουάιτ.

Τα τελευταία 10′ ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία, παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, σε άμυνα και επίθεση και έγραψε το 87-36, για να πάρει τελικά τη νίκη με το ευρύ 89-43.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός έκανε το 28-12 στη πρώτη περίοδο και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουάιτ έκανε μεγάλο ματς, ειδικά στην επίθεση, με 17 πόντους (6 ριμπάουντ) και 6/6 σουτ. Ο Νέντοβιτς είχε 16, ο Μέικον 14, ο Παπαπέτρου 11 και ο Παπαγιάννης 10 (10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-23, 73-35, 89-43

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 14, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 11, Κασελάκης, Ουάιτ 17, Νέντοβιτς 16, Χουγκάζ, Έβανς 6, Μαντζούκας 5, Σαντ-Ρος 8

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον, Κρουμπάλι 11, Τσαϊρέλης 4, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Αστεριάδης, Ζάρας 10, Καράμπελας, Παπαντωνίου 4, Μπέρζινς 2, Μάριτς 4, Μούντι 6

Παναθηναϊκός – Λάρισα: Στο ΟΑΚΑ ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος (video-photos)

Παναθηναϊκός – Λάρισα: Εκκενώθηκε η κερκίδα πίσω από τον πάγκο των φιλοξενουμένων (video)

Ουάιτ: “Έσπασε το ρόδι” κόντρα στη Λάρισα με 4/4 τρίποντα