Ολυμπιακός: Λαχτάρα με ΜακΚίσικ (videos)

2022-06-11T21:19:31+00:00 2022-06-11T21:44:32+00:00.

11/Jun/22 21:19

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε εξαιρετικά για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό, με εξαίρεση τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο του Τελικού στο ΣΕΦ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το 38-20 στο 20′ τα λέει όλα, με τους γηπεδούχους να κάνουν καλύτερο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση.

Όλα κύλησαν θετικά για τους Πειραιώτες, με εξαίρεση τον Σακίλ ΜακΚίσικ.

Ο Αμερικανός χτύπησε στο -1:46′ πριν το τέλος του ημίχρονου, όταν ο Κώστας Σλούκας έκλεψε τη μπάλα και έφυγε προς τη ρακέτα του Παναθηναϊκού.

Ο ΜακΚίσικ πήρε τη μπάλα, αλλά γλίστρησε σε ένα από τα αυτοκόλλητα και έπεσε στο παρκέ, ενώ φάνηκε να πονάει αρκετά.

Τελικά, σηκώθηκε και αποθεώθηκε από το ΣΕΦ, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν ήθελε να ρισκάρει και τον απέσυρε άμεσα.

Ο ”Shaq Attack” δεν θα χρησιμοποιηθεί στο δεύτερο μέρος του ντέρμπι, καθώς δεν έκανε ζέσταμα στην ανάπαυλα, με τον προπονητή του να θέλει να τον προστατέψει ενόψει συνέχειας.

Στα 10:01′ που έπαιξε, είχε 5 πόντους (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Άγγιξε το +20 στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, τα “έσπασε” ο Παναθηναϊκός! (videos)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Στο ΣΕΦ ο Δημήτρης Ιτούδης (video)