Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 1-0 με “γκολ” από τα αποδυτήρια!

2022-06-11T22:08:01+00:00 2022-06-11T22:52:22+00:00.

11/Jun/22 22:08

Ο Ολυμπιακός έκανε ΠΑΡΤΙ απέναντι στον Παναθηναϊκό και επικράτησε με το επιβλητικό 74-61, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Το 1-0 έκανε ο Ολυμπιακούς στους τελικούς της Stoiximan Basket League, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί με το εντυπωσιακό 74-61 στο Game 1 και να κάνει το πρώτο βήμα για τον τίτλο.

Από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο (23-4, 10′), με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά στη συνέχεια, καθώς ποτέ δεν έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10. Πλέον, οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το Game 2 στο ΟΑΚΑ, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 14/6.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 14 με 10 είχε ο Φαλ και 12 με 10 ο Βεζένκοφ.

Οκάρο Ουάιτ και Ιωάννης Παπαπέτρου είχαν από 13 για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Νέντοβιτς είχε 9, αλλά με 4/14 σουτ.

Η εξέλιξη:

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες, με άμυνα γρανίτη, ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό σε κακές επιθέσεις (0/8 εντός παιδιάς στα πρώτα 4’), ενώ μπροστά βρήκαν λύσεις για το 11-0. Ο Κασελάκης βρήκε σκορ για τους πράσινους μετά από περίπου 5’ (11-2), ανοίγοντας λογαριασμό, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Σε όλη την υπόλοιπη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρήκε άλλους δύο πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο επιβλητικό 23-4 για τον Ολυμπιακό. Ακόμα πιο εντυπωσιακό πάντως είναι το τραγικό 2/18 εντός παιδιάς που είχε στα πρώτα 10’ η ομάδα του Βόβορα.

Ο Παπαπέτρου βρήκε σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και έδωσε ρυθμό στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μείωσε σε 25-13 στο 12΄’. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβασε την πίεσή και το σκορ έγινε 27-16 (14’), ενώ ο καυρός Οκάρο την έριξε στους 10 (29-19) με τρίποντο. Η άμυνα του Ολυμπιακού σε εκείνο το σημείο έκανε και πάλι την εμφάνισή της, με τον Νέντοβιτς να φτάσει πλέον τα 0/7 εντός παιδιάς. Έτσι, η διαφορά ανέβηκε και πάλι με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-20.

Ο Φαλ πήρε προσπάθειες στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου και βρήκε σκορ, ενώ Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ «πυροβόλησαν» από μακριά για το 48-25 (25’), όμως ο Οκάρο Ουάιτ συνέχισε να κάνει ζημιά και η διαφορά δεν αυξήθηκε. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να ελέγχει το ματς και να κρατιέται περίπου στους +20, αλλά ένα τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 55-38.

Για πρώτη φορά μετά από ΠΟΛΛΗ ώρα η διαφορά έπεσε στους 13 με καλάθι του Νέντοβιτς, αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού την ανέβασε ξανά στους 19 (63-44, 33’), με την συνέχεια να είναι μια τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί προ πολλού. Τελικό σκορ 74-61 και νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ το ματς και προηγήθηκε με 23-4 στο δεκέλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να μην καταφέρνει να επιστρέψει στη συνέχεια.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μουσταφά Φαλ ήταν κυρίαρχος στη μάχη των ψηλών, καθώς περιόρισε αισθητά τον Παπαγιάννη, ενώ τελείωσε με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)

Μπαρτζώκας: “Επιβάλαμε το ρυθμό μας και δεν κινδυνέψαμε ποτέ” (video)

Βόβορας: “Τελείωσε το ένα ματς, σίγουρα με περισσότερη ενέργεια κι ένταση στο γήπεδό μας” (videos)

Σλούκας για Παναθηναϊκό: “Μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα, περιμένουμε αντίδραση στο ΟΑΚΑ”

Μουσταφά Φαλ: Απόλυτο αφεντικό στην ρακέτα, υπέγραψε το 1-0 του Ολυμπιακού! (video)

Ολυμπιακός: Διάστρεμμα ο Σακίλ ΜακΚίσικ (videos)

Μπαρτζώκας: Πρώτη φορά νίκη σε Game 1 τελικών, επέκτεινε το νικηφόρο σερί στα ντέρμπι (video)

Ολυμπιακός: Το 1-0 και η ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ του κόντρα στον Παναθηναϊκό δείχνουν τίτλο στον Πειραιά!

Ουόκαπ: “Πάμε πάλι από το 0-0, είμαστε πολύ πεινασμένοι” (video)