Λάρισα χάρμα ιδέσθαι και break με το “καλησπέρα” επί του Προμηθέα (videos)

2022-06-12T20:57:31+00:00 2022-06-12T21:15:47+00:00.

12/Jun/22 20:57

Η Λάρισα χάρη σε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο (58-37) “άλωσε” σχετικά εύκολα την Πάτρα με 89-78 και προηγείται με 1-0 του Προμηθέα στη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League.

Η μεγάλη έκπληξη της χρονιάς για το ελληνικό μπάσκετ η Λάρισα συνεχίζει την αξιοθαύμαστη πορεία της και ξεκίνησε με μπρέικ μέσα στην Πάτρα με 89-78 επί του Προμηθέα του εκπληκτικού Αγραβάνη (26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) τη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League και αυτόματα έγινε το φαβορί για την κατάληψη της τρίτης θέσης της τελικής κατάταξης.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στη Λάρισα στις 16 Ιουνίου όπου οι γηπεδούχοι προηγούνται με 1-0, ενώ το Game 3 των Μικρών Τελικών έχει οριστεί για τις 18 του μήνα στην Πάτρα με την ομάδα που θα κατακτήσει την τρίτη θέση να πρέπει να φτάσει τις τρεις νίκες.

“Τρομακτικό” πρώτο ημίχρονο για Λάρισα και +21!

Εντυπωσιακή εκκίνηση έκανε η Λάρισα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-1 (στο 3′) έχοντας 5/5 σουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και έκαναν ότι ήθελαν τους Πατρινούς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το εκπληκτικό 32-10!

Στη δεύτερη περίοδο ότι και να έκανε η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ήταν αρκετό, αφού οι Λαρισαίοι ήταν εκτός από εξαιρετικά εύστοχοι (19/34 σουτ) και κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (21-11) και εκμεταλλευόμενοι τα 13 λάθη (7 ασίστ) των γηπεδούχων πήγαν στα αποδυτήρια στο φινάλε του πρώτου μέρος με 48-27.

Το πάλεψε μέχρι το -9 ο Προμηθέας αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να βγάζει αντίδραση μέσω της άμυνας του και με επιμέρους σκορ 20-8 και τον Αγραβάνη να φτάνει τους 19 πόντους με 7/10 σουτ μείωσε σε 56-47 (στο 27′) και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Η τρίτη περίοδος έληξε με τη Λάρισα να δίνει απαντήσεις και να ανεβάζει τη διαφορά στο +14 (63-49) με επιμέρους σκορ 7-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Τακιανού δεν έχασε ξανά το μυαλό της όπως στην τρίτη περίοδο και διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας με 73-57 (στο 34′). Στο 37ο λεπτό το σκορ ήταν 79-64 για τη Λάρισα και ο Προμηθέας ότι προσπάθεια και να έκανε δεν καρποφορούσε και στο φινάλε γνώρισε δίκαια την εντός έδρας ήττα με 89-78.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου όπου ο Προμηθέας μείωσε από το -22 σε 56-47 στο 27′, αλλά η Λάρισα με επιμέρους σκορ 7-2 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 63-49 διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καράμπελας ήταν καθοριστικός με 13 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ μεγάλο ματς έκαναν επίσης ο Μάριτς με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και ο Χάντσον με 17 πόντους (5/7 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 10-32, 27-48, 49-63, 78-89