Serial Killer Τάιλερ Ντόρσεϊ για την επιστροφή τίτλου του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ! (videos)

2022-06-14T22:10:27+00:00 2022-06-15T01:25:25+00:00.

14/Jun/22 22:10

Την καλύτερη του εμφάνιση στα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό πραγματοποίησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο ΟΑΚΑ και βοήθησε πολύ τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ γύρισε από το -14 και πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 78-72 και πλέον θέλει μία ακόμα νίκη για την κατάκτηση της Stoiximan Basket League.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να ξεχώρισαν αρκετοί παίκτες, όμως αυτός που άλλαξε πλήρως τη ροή της αναμέτρησης ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος έβαλε “φωτιά” στα καλάθι με τα μακρινά του σουτ.

Ο ομογενής γκαρντ σκόραρε 17 πόντους με 4/7 τρίποντα επίδοση που είναι ρεκόρ στα ντέρμπι μετά τα 3/6 που είχε στο παιχνίδι της Ευρωλίγκα στην ίδια έδρα και στον τελικό Κυπέλλου, ενώ ακόμα πρόσθεσε στη στατιστική του 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής!

Καθοριστικό σημείο για τον Ντόρσεϊ και την επιρροή που είχε στο ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όπου με σερί τρίποντα και καλάθια βοήθησε σημαντικά τον Ολυμπιακό να ανατρέψει πλήρως το σκορ και να αποκτήσει και την ψυχολογία του ματς.

Μετά το ματς δήλωσε: “Αλλάξαμε την εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι δύσκολο. Περιμέναμε να δυσκολευτούμε σήμερα. Αλλάξε κάποια πράγματα στο δεύτερο μέρος, παίξαμε πιο έξυπνα και νικήσαμε. Θα είμαστε έτοιμοι για το επόμενο ματς, ώστε να μην γυρίσουμε ξανά εδώ. Είμαστε μία νίκη μακριά από το Πρωτάθλημα και θέλουμε να πανηγυρίσουμε με τον κόσμο μας. Θέλουμε πολύ τον τίτλο, είμαστε ενθουσιασμένοι, αλλά η σειρά δεν τελείωσε”.