Λάρισα: Με ΤΡΟΜΕΡΗ ανατροπή από το -21 έκανε το 2-0 κόντρα στον Προμηθέα! (videos)

2022-06-15T20:27:38+00:00 2022-06-15T20:34:55+00:00.

15/Jun/22 20:27

Η Λάρισα συνεχίζει την τρομερή της πορεία στη φετινή Stoiximan Basket League και με μία απίστευτη ανατροπή από το -21 κόντρα στον Προμηθέα τον κέρδισε με 88-84 και έκανε το 2-0 στους Μικρούτς Τελικούς των playoffs.

Ο Προμηθέας Πάτρας του Μάκη Γιατρά έδειχνε να αντιδράει στο 2ο Μικρό Τελικό της Stoiximan Basket League μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λάρισα, αλλά χάνοντας προβάδισμα 21 πόντων από το πρώτο μέρος και με μεγάλη αστοχία στο τέλος γνώρισε την ήττα στον “κάμπο” στο τέλος με 88-84 δια χειρός του εξαιρετικού και clutch Μούντι.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται ξανά στην Πάτρα στις 18 Ιουνίου με τη Λάρισα να απέχει μία νίκη από την επικράτηση στη σειρά και τον Προμηθέα πλέον να αναζητάει τρεις συνεχόμενες νίκες.

Εντυπωσιακός μέχρι το +21 ο Προμηθέας, το μείωσε η Λάρισα στο φινάλε του 1ου μέρους

Καλύτερη ξεκίνησε ο Προμηθέας και στο 2ο λεπτό με 4/4 σουτ προηγήθηκε με 8-2, όμως η Λάρισα μείωσε μετά από λίγο σε 16-15 (στο 6′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά όμως με μεγάλη ευστοχία και συγκέντρωση πέρασαν ξανά μπροστά με 26-18 (στο 8′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +17 (36-19) με το εντυπωσιακό 13/15 σουτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί παρότι αρχικά έχασαν τον επιθετικό τους ρυθμό κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά και στο +20 (50-30 στο 16′), όμως η Λάρισα με επιμέρους σκορ 15-3 έκλεισε το πρώτο μέρος μειώνοντας σε 53-45 δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το γύρισε “τούμπα” η Λάρισα και το έκανε “θρίλερ”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λάρισα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό στην επίθεση, αλλά τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να διατηρούν ένα καλό προβάδισμα με 71-62 (στο 26′) και τον Τανούλη να είναι πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Με σερί 9-0 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 71-71 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα μπροστά με 75-73.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες κυριαρχούσαν και η αστοχία των δύο ομάδων ήταν έκδηλη με το σκορ στο ισόπαλο 79-79 (στο 34′). Δύο λεπτά πριν το φινάλε το “θρίλερ” καλά κρατούσε με Λάρισα και Προμηθέα ισόπαλους στο 83-83, όμως στη στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν άστοχες.

Η Λάρισα μετά από χαμένο καλάθι του Φόστερ (84-83) ο Προμηθέας έχασε τέσσερα σουτ κάτω από το καλάθι των Πατρινών όμως μετά από πέμπτο σερί επιθετικό ριμπάουντ ο Μούντι με τρίποντο στα 17” έβαλε μπροστά την ομάδα του με 86-84! Ο Σίμπσον αστόχησε για τους φιλοξενούμενους σε τρίποντο στα 7” και η Λάρισα με 2/2 βολές του Χάντσον (88-84) καθάρισε το ματς και το 2-0.

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του Μούντι στα 17”’ που έβαλε μπροστά τη Λάρισα για πρώτη φορά με 86-84, αλλά και στο χαμένο τρίποντο νίκης του Σίμπσον στα 7” για τον Προμηθέα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μούντι που ήταν clutch με 20 πόντους (8/12 σουτ), 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μάριτς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ και ο Χάντσον με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84.